V květnu a červnu budou tančírny nově a pravidelně i před Janáčkovým divadlem. Lidé si vyzkouší různé styly. „Budeme tančit třeba swing, street dance, jednou budeme mít dokonce romskou jazzovou kapelu,“ uvedl za pořádající spolek Nějak to dopadne Ivan Kubal.

Tančírny jsou zdarma a zúčastnit se mohou i začátečníci. „Vždy v šest večer začne hrát hudba, od sedmi je pak hodinový lektorský úvod, při němž se lidé naučí základní kroky daného stylu. Pak je dvě hodiny volná taneční zábava,“ popsal Kubal.

Na swing jsou zaměřené tančírny, které se konají v úterky v kryté tržnici na Zelném trhu. „Tančírny jsou vhodné pro lidi každého věku, přijít mohou i začátečníci. Součástí lekcí je lektorský úvod,“ nastínila organizátorka tančíren Táňa Štursová. V létě se z vnitřních prostor tanečníci dostanou i na terasu a swingovat tak mohou pod širým nebem.

Swing si lidé zatančí i v tančírnách brněnské taneční školy Swing Wings. Ta vždy v neděli večer pořádá tančírnu v Café Atlas, ve čtvrtky zase swingovou tančírnu v Music Labu.

Exotičtější rytmy si lidé vyzkouší na tančírnách ve studiu Stolárna v Olomoucké. Vždy v pátek se například tančí tanec bachata, v neděli zase tance zouk a kizomba.

Brněnské tančírny lákají třeba slovenskou studentku Tatianu Peťkovou. „Byli jsme na tančírně pro vysokoškoláky, kterou organizovala před jedním plesem Masarykova univerzita. Jelikož na Slovensku není běžné, aby středoškoláci chodili do tanečních, líbilo se mi, že jsme šli od základů a naučili se kroky. Proto bych ráda někdy zašla i na jiné tančírny, které se v Brně pořádají,“ zmínila dívka.

Vhodné tančírny najdou v Brně i lidé, kteří už mají za sebou kurzy společenského tance a rádi by nabyté vědomosti zužitkovali. Pravidelné tančírny standardních i latinskoamerických tanců pořádají některé brněnské taneční školy. Vždy v pátek a v sobotu je nabízí například Starlet. „Tančírny jsou určené nejen pro naše žáky, účast-níci ale už musí mít základy. Na tančírnách sice jsou lektoři, kteří rádi poradí, ale jejich součástí není výuka tance. Střídáme standard i latinu,“ nastínila spolumajitelka školy Lucie Buryanová. Vstup je osmdesát korun za osobu.

Čtyřikrát týdně nabízí tančírny taneční škola Eso. I ty jsou určené pro pokročilejší tanečníky a nabízí více stylů. „V tančírnách si lidé prohloubí to, co se naučili v tanečních kurzech, získají větší praxi. Na místě jsou i lektoři, kteří poradí s figurami,“ zmínil majitel školy Jindřich Vláčil.