Tereza tancuje už od dětství. Začínala v litvínovské základní umělecké škole, kde získala pevné základy. Později zakotvila v mostecké taneční skupině Institute of TOG, tam se zaměřila na street dance. Kromě toho, že sama tančí, věnuje se trenérské práci. Na starost má pokročilé juniory. „Tanec miluju, je to moje droga, nedokážu bez něj být," říká Tereza. Na důkaz svých slov pouští taneční video, které vytvořila s kamarády ve volném čase. Tančí na něm po litvínovské ulici, nic předem netrénovala, vše vymyslela přímo na místě. Video už na stránce Youtube shlédlo přes 30 tisíc lidí z celého světa. „Hrozně mě to bavilo, nestyděla jsem se. Když jdu po ulici nebo jedu tramvají, tak si u toho dost často taky tancuju. Jsem zvyklá, že na mě lidi koukají," směje se. Její energie je nakažlivá.

Zdroj: Youtube

Video: Taneční video téměř celé na jeden záběr. Natočil Martin Čermák, tančí Tereza Čubanová.

Terezo, jak vůbec vznikl nápad na natočení takového videa?

S kamarády natáčíme taneční videa docela často, baví nás to. Na internetu je to populární. Záleží jen na nás, jakou si vybereme písničku a kde choreografii zatančíme. Je to něco, co můžeme dělat i mimo tréninky.

Tady tančíte přímo na ulici v Litvínově. Nestyděla jste se?
Vůbec ne, jsem hrozný exhibicionista. Pohledy lidí mi nevadí. Často tancuju, i když jdu po ulici nebo třeba jedu v tramvaji. Jsem zvyklá. Spolužáci ve škole se mi smějí, že jim připomínám postavu z Kameňáku, která se sluchátky v uších tancovala všude.

Jaké máte na video reakce ze svého okolí?
Hrozně pozitivní. Od kamarádů slyším samou chválu, psali mi ale i cizí lidí. Dokonce hodně cizinců, kteří video vidělo právě na internetu. Přímo pod videem je také spousta pozitivních komentářů.

Jak video vznikalo?
V době, kdy jsme ho točili, jsem se začala věnovat freestylu, což je vlastně tanec, který se vymýšlí přímo na místě. Rozhodla jsem se, že to pojmu tímhle stylem. Bylo to kreativní, moc mě to bavilo. Navíc panovala pohodová atmosféra, dost jsme se zasmáli.

Kromě toho, že sama tančíte, se věnujete také trénování mladých talentů. Jak to probíhá?
Zhruba před dvěma roky jsem začala trénovat juniory. Postupně jich přibývalo stále více, až jsme je nakonec museli rozdělit na dvě skupiny. Teď trénuju skupinu více pokročilých. Trénuju asi šestnáct dívek ve věku od jedenácti do patnácti let.

Baví vás to?
Ano, protože i tohle mě posouvá dál. Můžu vymýšlet svoje vlastní choreografie. Předávat něco dalším tanečníkům mě moc baví. Navíc mi skupina okamžitě vrací energii a neskutečně mě nabíjí.

Jak dlouho trvá vymyslet nějakou choreografii?
To je různé. Záleží hodně na tom, jak mě inspiruje písnička. Někdy mám za půl hodiny hotovo, jindy mi to trvá i tři hodiny, protože nemůžu najít inspiraci.

A jak rychle se to zvládnou mladí naučit?
Juniorky jsou šikovné, učí se rychle. Minutovou choreografii se zvládnou naučit za jeden trénink. Není to ale dokonalé, takže potom pilujeme. Soutěžní formaci, která trvá kolem tří až čtyři minut trénujeme i několik měsíců. Tam je třeba se to naučit naprosto perfektně.

Jak často trénujete?
Letos trénuju dvakrát týdně s juniory a jednou týdně v naší dospělé skupině. Jeden náš trénink trvá šest hodin. Máme trenéra z Prahy, který za námi dojíždí a zvládá to jen v neděli. Minulý rok jsem ale do TOGu chodila i šestkrát v týdnu.

Kde všude můžou lidi taneční skupinu Institute of TOG vidět?
V Litvínově a v Mostě vystupujeme často, můžete nás potkat třeba na plesech nebo na akcích města. Teď se chystají velké projekty, takže o nás určitě ještě uslyšíte. Kromě toho jezdíme také na soutěže po celé České republice.

Uspěli jste na nějaké soutěži?
Loni jsme se zúčastnili Mistrovství Evropy v Brně, kde jsme tancovali v malých skupinkách hip hop. Skončili jsme na druhém místě, takže jsme vicemistři Evropy.

Plánujete tančit i v budoucnu?
Ano, plánuju jít na vysokou školu do Prahy a tam je i hodně možností, kde tancovat. Doufám, že se mi to podaří skloubit.

Tereza Čubanová tancem žije.Zdroj: DENÍK/ Alena Herzánová

Úspěšné video- písnička Sweet Loving od Sigaly
- více než 30 000 shlédnutí
- desítky komentářů od lidí z celého světa (Německo, VB)
- autor: Martin Čermák
- natočeno celé na jeden záběr
- pět pokusů
- freestyle (tanec z místa)

Krátce s autorem videa…Martin Čermák je samouk a autor videa s tanečnicí Terezou, které oslovilo lidi napříč zeměmi. „Nečekal jsem to, ale o to víc mě to těší," říká. Byla to jeho první zkušenost s videem na jeden záběr. Pro něj jako kameramana mu to přišlo jednodušší. „Soustředil jsem se na jeden bod a natáčel. Neměl jsem vlastně žádnou práci se střihem, takže to šlo rychle. Větší tlak je v tomhle případě na lidi vystupující ve videu. Každá chyba znamená opakování," řekl Mosteckému deníku. Obvykle postprodukcí stráví zhruba sedmdesát procent práce na videu. Jedno video mu potom zabere od dvou až do deseti hodin podle délky a složitosti. Na natáčení ho nejvíce baví to, že potkává nové lidi a může se realizovat. „Můj plán je se nadále zlepšovat. Taneční videa mě baví, ale chci pracovat i na vlastních nápadech,"říká.

Martin Čermák, autor videa.Zdroj: DENÍK/ Alena Herzánová