Poté, co zvolíte téma vaší knihy, vytvořte koncept. Ten je důležitý proto, abyste se během psaní neztratili. Ideální bude určit si, jaká má být hlavní zápletka knihy či co hlavní postava zažije. Postupně budete koncept rozvíjet dalšími zápletkami, situacemi, postavami, které do děje vstoupí. Ideální je vytvořit si osnovu, které se pak budete držet.

Následně přicházejí na řadu rešerše a získávání informací. Pokud se kniha týká nějaké specifické oblasti, měli byste si toho o ní dost nastudovat. Zamyslet se také musíte nad tím, komu je kniha určená. Pokud dětem, je třeba upravit jazyk tak, aby jí rozuměly.

Psát knihu je úžasné, protože si můžete vytvořit doslova vlastní svět, vymyslet prostředí a lidi, včetně jejich vzhledu a vlastností. Ze psaní si udělejte svůj rituál: najděte si čas a místo, kde tvoříte. Uvařte si čaj a udělejte pohodu. A ať už o vaši knihu projeví či neprojeví vydavatel zájem, nebo ji píšete jen do šuplíku, dopřejete si příjemný relax.

Tip:

Víte, o čem by vaše kniha byla? Kdo by byl hlavní hrdina? Inspirovaly vás události posledních měsíců? Podělte se s ostatními. Napište na: barbora.hedankova@denik.cz