Národní galerie

Výstavou číslo 1 je bez debat retrospektiva české surrealistické malířky Toyen ve Valdštejnské jízdárně. Je připravena mimořádně pečlivě, kromě tradičních popisků je tu řada archivních fotografií z jejího soukromého a profesního života, a samozřejmě grafiky a obrazy. Náladu 20. let ve Francii, která zásadně ovlivnila její tvorbu, dotváří video se slavnou černou tanečnicí Josephine Bakerovou, kabaretní výjevy z Moulin Rouge a také dobové plakáty.

Především je tu ale chronologicky představeno celé ohromující dílo Marie Čermínové (jak se Toyen v civilním životě jmenovala) – i se všemi vlivy, jež se do něj promítly. První malířčiny skicy a zápisky z chorvatských ostrovů, dokládající, jak silně ji mořský živel, ptáci i divoká pobřeží zasáhly, aby se pak celý život do jejího díla znovu a znovu vracely.

Symboly svobody, cest a vášní se v různých variacích opakují, stejně jako motivy erotické, k nimž čerpala inspiraci mimo jiné během pobytu v Paříži a jejích nočních klubech. Unikátní jsou i dobové fotografie. Na mnohých figuruje řada známých osobností, jež se rovněž významně otiskly do malířčina života a kariéry: Jindřich Štýrský, Karel Teige, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, ale i třeba Francouzi André Breton či Paul Eluard. Na jiných najdeme třeba rozvernou vzpomínku na ples Umělecké besedy s Jaroslavem Ježkem, Adolfem Hoffmeisterem a Emilem Fillou nebo rozkošnou momentku z malířčiných lyžařských nezdarů v Krkonoších.

Uměleckoprůmyslové muzeum

​Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevírá 11. května a až do konce měsíce nabídne své výstavy ve všech pobočkách zdarma. V hlavní budově najdete mimo jiné expozici Mezi kýčem a akademií. Chromolitografie ve službách reklamy a umění. Do 5. září tu uvidíme tiskařskou techniku chromolitografie v celé její škále, především v branži, která ji využila nejefektivněji – v obrazovém plakátu a reklamních tiscích.

Zasní se nad nimi asi nejvíce pamětníci, pro mladé může být zajímavou exkurzí do časů, kdy se tiskové rastry a fázování dělaly výhradně ručně. Z retro plakátů zhlížejí sličné dívky s koketně odhalenými nahými ramínky a průsvitnými šály a lákají tu na košíček fialek, jindy na glycerinové mýdlo, německý šicí stroj či dámský pudr.

Najdeme tu i pohled na dobovou Hybernskou (Hiberner Gasse) lemovanou obchůdky včetně Stránského konfekčního domu a samozřejmě ornamentálně zdobené kalendáře, vědecké ilustrace i svaté obrázky.

„Rádi bychom po dlouhém uzavření zpřístupnili muzeum v kompletní službě, tedy s otevřeným obchodem a nejlépe i restaurací či aspoň restaurační zahrádkou. Proto otevíráme v datu, které to snad umožní. Počítáme samozřejmě i s dodržováním hygienických předpisů,“ zve Helena Koenigsmarková, ředitelka muzea. 

Národní muzeum

V hlavní budově Národního muzea propadli sportu. Konkrétně olympiádě, která se – letos v Japonsku – blíží. Aktuální výstava Olympijské Tokio nabízí historické a společenské souvislosti, ale především ohlédnutí za úspěchy československých a českých sportovců i atmosféru klíčových olympijských okamžiků. Až do konce srpna tu najdete i řadu doprovodných aktivit - v muzeu i v online prostředí.

Věděli jste například, že olympijské hry se měly v Tokiu poprvé konat v roce 1940? Nebo že se hry v moderní historii olympismu dosud nikdy neodkládaly? Kromě těchto informací na vás čeká také atraktivní pohled do historie sportovního vybavení, prohlédnete si gymnastické nářadí z konce třicátých let i současnosti, můžete srovnat kolo zlatého dráhaře z Tokia 1964 Jiřího Dalera se špičkovým modelem současnosti.

K vidění jsou části originální osmiveslice z roku 1964, osobní předměty pamětníků her, medaile československých a českých olympioniků, tři originální kimona, jež věnovali své oblíbenkyni Věře Čáslavské japonští fanoušci včetně samotného císaře.