Příběh tří žen, které se odhodlají (každá z jiných důvodů) zlikvidovat své muže, je adaptací finského seriálu Mustat Lesket. Vedle kriminální zápletky sází na humor, který je napsán českému divákovi na míru, a populární představitelky, jimiž jsou Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová. Režisér Radek Bajgar je dal v případě Černých vdov, kterým teď patří nedělní obrazovka, dohromady vůbec poprvé.

Mozek operace

„Myslím, že nám to v této sestavě sedlo moc dobře,“ říká Jitka Čvančarová, která v seriálu ztvárňuje Johanu. „Ze tří žen je nejracionálnější, je mozkem celé operace a iniciátorem všech akci. S ničím se moc nepáře, mluví hodně ironicky, peprně. Svérázná osobnost. Pracujeme s nadsázkou a s humorem, takže bylo zábavné ji hrát,“ doplňuje Čvančarová.

Jejím hereckým partnerem byl v prvním dílu Martin Stránský, který coby Dan vůči Johaně projevoval násilnické sklony. „S Martinem se máme strašně rádi, trpěl, že na mě musí být ošklivý. Je jedním z nejlepších parťáků, co znám. Dohromady jsme všichni fungovali skvěle, až nám holkám bylo líto, že své protějšky zabijeme tak brzy,“ usmívá se Čvančarová.

Její kolegyně Jana Plodková, seriálová Renata, jejíž muž (Filip Blažek) se pro změnu začal chovat jako gangster, co doma schovává bouchačku, navazuje: „Moje postava je z toho ženského trojlístku nejjemnější. Myslím, že rozhodnutí zbavit se manžela (jako jediný úkladný ženský ‚mord‘ přežil a do děje se vrátí pozn. aut.) nebylo z Renatiny strany stoprocentně jasné. Ale ne- chtěla zklamat kamarádky, tak, jako nechtěla zklamat nikdy nikoho. V něčem je naivní, hodná, přátelská a v nastalé situaci neumí na rozdíl od svých kámošek chodit,“ sděluje Plodková.

Nevidíme, co nechceme

To Veronika v podání Lucii Siposové do poslední chvíle netušila, že je její muž (Petr Vršek) gay, ač se toho mohla dovtípit. „Podle mě je spousta párů, které prošly touto zkušeností, a nepřišlo se na to. Určitě existují indicie, které by mohly něco našeptat, ale lidská vlastnost, že nevidíme to, co vidět nechceme, je hrozně silná. Člověk sám sobě často lže,“ uvádí Siposová.

„Rozhodnutí tří vdov je, pravda, naprosto krajní. Ale bavíme se na adresu černé komedie, takže jejich čin nemůžeme brát vážně a vlastně je pro nás až druhořadý. Spíš nám jde v seriálu o to, jak se v dalších dílech popasují se svobodou, o které tolik snily,“ dodává Siposová.