„Celý úvodní den festivalu jsme se rozhodli věnovat památce britského spisovatele Terryho Pratchetta," potvrdil pořadatel Trpasliconu Petr Čáp.

Do chodovské základní školy Květnového vítězství přišel o spisovateli na dvě hodiny debatovat jeho dvorní překladatel Jan Kantůrek. Zúčastnil se i vydavatel Zeměplochy v České republice Vlastimír Talaš a předseda klubu Terryho Pratchetta Martin Schwarz.

Terry Pratchett„Vzpomínám si na něj, jako na obrovsky milého, příjemného a skromného člověka," zmínil Kantůrek, který se s Pratchettem při jeho návštěvě Prahy setkal. „Jeho knihy nebyly ani tak fantasy, to byla spíš jen taková zástěrka pro čistě humoristické romány. Pratchett dokázal mistrně parodovat tu záplavu brakových rádoby fantasy románů, které v současnosti vycházejí," dodal autorův překladatel.

Záplava zábavy

Zdálo by se, že letošní třináctý ročník Trpasliconu se nesl v pochmurné atmosféře, ale tak tomu rozhodně nebylo. Kromě spíše vřelé vzpomínky na slavného britského spisovatele se tu účastníci setkali se záplavou zábavy a to i s noclehem. Hrály se deskové hry, promítaly se filmy, britské sit-comy, debatovalo se.

„Od pátku do neděle byl program nabitý. Účastníci, hlavně studenti, měli k dispozici hlavní sál, potom Sci-fi a fantasy místnost, místnost Britcom plus, oddělení Doctor Who a hernu. Hlavní část programu byla věnována oblíbenému britskému seriálu Červený trpaslík," dodal Čáp.

Mezi účastníky akce už tradičně převažovali studenti. „Mnoho z nich si chce užít celý víkend a proto měli možnost v dějišti, tedy ve škole zadarmo přespat," uzavřel pořadatel.