Titul nové české knihy profesora Martina Kováře zní Prezidenti rozdělené Ameriky. Jasně naznačuje, oč se Kovář pokouší a co se snaží českému čtenáři velmi vstřícným způsobem zprostředkovat. Na základě své internetové série profilů amerických profilů pro server Info.cz sestavil knihu mapující uplynulé století největší a nejvýznamnější velmoci světa od jejího zrodu z první světové války po aktuální problémy spojované s Donaldem Trumpem.

Osobní dějiny státníků

Kniha začíná proslulým prezidentem Woodrowem Wilsonem, jenž se v části Evropy těší oblibě kvůli americkému vstupu do první světové války a následujícím snahám o rekonstrukci zdecimovaného starého kontinentu. Kovář však poukazuje na to, že jinak prezident z demokratické strany nepatří mezi ty nejvýraznější osobnosti, které obývaly Bílý dům, a spíše těžil z historických okolností než z vlastního talentu.

Kovář skutečně jednotlivé prezidenty hodnotí pro tuzemského čtenáře možná z překvapivých pozic: nesoustředí se na žádné obecné dobro či geopolitický dopad, ale spíše na to, jak se jim podařilo ovlivnit samotný institut amerického prezidentství, případně jak silnou vizi vtiskli národu, který v celém dvacátém (a části jednadvacátého) století často čelí zásadním událostem, které jej rozděluje. Ať už šlo o první světovou válku, následující krutou hospodářskou krizi, druhou světovou válku, hon na komunisty, šedesátkové sociální bouře, válku ve Vietnamu, válku v Perském zálivu…

Josef Kubáník
Josef Kubáník napsal psychologickou šarádu Herec. Byla to nová výzva, říká

Kovář ostatně v samém úvodu předesílá, že jeho kniha nemá za cíl objektivně popsat dvacítku vlivných mužů, ale jde spíše o osobní historii politiků a státníků dvacátého století. "Historik má stejně jako čtenáři jeho knížek a článků své politické přesvědčení, svůj světonázor a neměl by se bát jít s ním na veřejnost," přiznává Kovář.

Hrdina Reagan

Vzhledem ke Kovářově světonázoru pak nepřekvapí, že většinou straní republikánským kandidátům, nejlepším americkým prezidentem 20. století byl Ronald Reagan a naopak u osobnosti typu Woodrowa Wilsona či Franklin Delano Roosevelt Kovář předkládá především problematičtější fakta o jejich úřadování. Na druhou stranu je třeba přiznat, že Kovář ani u "svých" oblíbenců nezakrývá temnější stránky a kniha jako celek je cenná i pro nezaujatého čtenáře. Zvláště v této době, kdy se bude o americkém prezidentovi (obecně), jeho postavení ve světě a vlivu na chod dějin mluvit čím dál víc. Ostatně nadcházejícím letům Kovář věnuje závěrečnou kapitolu, v níž představuje určité scénáře možného vývoje včetně možnosti, že se stát Kalifornie osamostatní.

Michal Sýkora
Spisovatel Michal Sýkora: Z Marie Výrové se nestane Jessica Fletcherová

Asi nejpozoruhodnější portréty pak věnoval Richardu Nixonovi (velmi psychologicky propracovaný text) a Georgi Bushovi mladšímu, o němž autor soudí, že až pozdější historici vyjeví jeho velikost. Paradoxně jej však chválí za boj proti teroru, aby v následujícím profilu Baracka Obamu za vlastně totéž zkritizoval.

Pěkná kniha

Je třeba také pochválit pojetí knihy, které u každého profilu předkládá přesná data o volbách, ukazuje mapu USA (až na drobné výjimky vždy výrazně rozdělenou na modrou a rudou). Cenný je také úvodní přehled všech prezidentů a jejich úspěchů i propadáků.

A kniha stojí za pozornost také z vizuálního hlediska. Zaujme už obálka, když na přední straně jsou hmatem znatelné hvězdy, naopak záda knihy představují pruhy (tedy motivy z americké vlajky).

Martin Kovář: Prezidenti rozdělené Ameriky

Nakladatelství: CMI News