"Proto jí ve Skandinávském domě věnujeme přehlídku, která světoznámou švédskou autorku představí v literatuře i ve filmu," uvedla organizátorka Týdne Astrid Lindgrenové Anežka Chrudinová. Přehlídku dnes v Literární kavárně Řetězová otevře beseda u příležitosti vydání Válečných deníků, jejímž tématem jsou nejen spisovatelčiny názory na válku, ale také její aktivity v oblasti ochrany zvířat. Knihu, která v češtině vychází právě u příležitosti 110. výročí narození umělkyně, představí překladatelka Jitka Herčíková.

V rámci Severských filmových čtvrtků promítne kino Evald 8. června dokumentární film Astrid z roku 2015. Snímek nabízí množství nezveřejněných fotografií, filmových záběrů, deníkových zápisků a rozhovorů se spisovatelkou i jejími blízkými a známými. V roce 2015 získal švédskou cenu Kristallen za nejlepší dokument.

Pro děti připravili organizátoři promítání adaptace knihy Emila z Lönnebergy s českým názvem Michal dělá pořádek. Na promítání naváže 45minutová tematická dílna s tvořivými aktivitami na motivy knih a postaviček Astrid Lindgrenové a zábavným kvízem o věcné ceny.

Spisovatelku připomíná i letošní zlínský filmový festival pro děti a mládež, který trvá do 3. června. Hlavním tématem festivalu je švédská kinematografie právě s důrazem na tvorbu Astrid Lindgrenové.
Lindgrenová (1907 až 2002) byla za svou tvorbu oceněna desítkami cen, v roce 1958 například získala medaili Hanse Christiana Andersena, která je považována za nejvyšší možné ocenění autora dětských knih. I přímo po Lindgrenové je jedna z cen pojmenována, pro svět se autorka stala jedním ze symbolů země. V Česku patří mezi její nejznámější knihy Děti z Bullerbynu a Pipi dlouhá punčocha.