Do jejího devátého ročníku přihlásilo stovky svých snímků celkem devětapadesát autorů, tedy o jedenáct víc než v tom minulém.

„Snažíme se oslovit autory fotografy napříč regionem, tak aby shromážděné fotografie byly vševypovídající. Tedy nejen folklorní, ale aby to byly rovněž snímky výtvarné, občanské, sportovní, tak aby nám předestřely tvář regionu, jaký byl v uplynulém roce," poznamenal ředitel Městských kin Uherské Hradiště a hlavní organizátor akce Josef Korvas.

Jedním z členů poroty, která snímky zaslané do letošního ročníku slováckého pressfota posuzovala, byl renomovaný fotograf Jindřich Štreit. Ten například porotcoval při posledním ročníku nejvýznamnější slovenské soutěže Slovenské pressfoto.

„Řekl bych, že úroveň Slováckého press fota je srovnatelná s úrovní toho slovenského. Když jsem si přihlášené fotografie prohlížel, tak mě jejich úroveň velmi potěšila.

Počet fotografů, kteří se jí zde zúčastňují je opravdu obdivuhodný, což svědčí o tom, že Uherské Hradiště je vskutku kulturní velmocí," řekl Jindřich Štreit při zahájení výstavy a metropoli Slovácka vysekl ještě jednu poklonu.

„V Uherském Hradišti je velké kulturní zázemí, ať se jedná o kino divadlo nebo o galerie. To všechno představuje špičkovou úroveň zdejší kultury, kdy zdejší lidé mají přehled a z toho vyplývající možnost srovnání, což se pochopitelně odráží ve výsledcích jednotlivých soutěží," doplnil Jindřich Štreit.

Laureátem 9. ročníku se stal Lukáš Mach. Ten převzal cenu od loňského laureáta Pavla Popelky. Zahájení výstavy, která potrvá do 29. ledna vyplnilo několik písní v podání Muziky Folkloriky.

Ta se následně představila na tříkrálovém koncertu v programu „Trochu jiný folklor" se sólistou Martinem Prachařem, ženským sborem Oskoruša a speciálním hostem, rockovým kytaristou Hyenikem.