Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělec Jiří Černický: Ruská mafie se dotýká nás všech

Praha /ROZHOVOR/ - Úspěšný český umělec Jiří Černický v pondělí 20. října slavnostně odhalí svůj nový objekt, který bude po dobu jednoho roku zdobit prostor nad křižovatkou ulic Dlouhá a Rybná. Památník ve tvaru stylizované rakety bude symbolizovat připomínku obětí sovětské moci a ruské mafie.

18.10.2014
SDÍLEJ:

Intermediální umělec Jiří Černický.Foto: ČTK/Michal Krumphanzl

Vernisáž památníku je zároveň slavnostním zahájením týdenních oslav 22. narozenin prostor Roxy a NoD.

Proč jste si vybral téma ruské mafie? Co má společného s Prahou?

I když je to úzká problematika, paradoxně se nás všech bezprostředně dotýká. Praha je dlouhodobě pod vlivem ruské mafie a nikdo se o tom moc nebaví, protože je to do značné míry tajné. Ruská mafie například vydírá Ukrajince na hlavním autobusovém nádraží, její členové jsou napojeni na zastupitelstva, což vám každý samozřejmě popře. Dotýká se nás to tak moc, až se toho někdy bojím. Ale není to pouze Praha, podobné je to i v New Yorku, Římě a dalších městech.

Vy s ní máte určitou osobní zkušenost?

Samozřejmě, protože mě vyhodili z prostor, kde jsem dříve pracoval. Ale i kdyby tomu tak nebylo, považuji to za důležité společenské téma. My jsme si akorát nezvykli říkat ruskému státnímu zřízení mafie. Přitom tam panuje mafiánský režim. Vznikl už na začátku stalinské éry, kdy byly elity vyhnány do lágrů a hlídali je tam zločinci, dokonce i vrazi. Vyvrhele řídila nomenklatura, která chtěla zastrašovat lidi. Z té nomenklatury pak povstal nový druh mafie. Mafie postupně prolezla celou společnost, Brežněv i Putin také pochází z toho prostředí. A to je jen špička ledovce.

Umělec Jiří Černický postaví před prostorem Roxy památník obětem ruské mafie. Bude mít podobu rakety.Jak vás napadlo, že pomník bude mít podobu rakety?

Mám v hlavě neustále spoustu nápadů a o některých vím, že se v dohledné době nezrealizují, ale přesto z nich tvořím projekty. Mají potenciál se realizace dočkat. Inspiroval jsem se třeba u Leonarda da Vinciho, nebo jednoho německého umělce, který byl zavřený v blázinci, aby nemusel dělat pro Hitlera, a dělal projekty do šuplíku. Pak se zjistilo, že to byl v podstatě génius, který si hrál na outsidera. Vytvořil jsem zhruba 40 návrhů na dost svobodomyslné projekty a jedním z těchto plánů byla právě raketa. Původně to byl jeden z nejutopičtějších nápadů, co jsem udělal. Raketa měla být instalována přímo na oběžné dráze země.

Místo oběžné dráhy se raketa zavěsí doprostřed ulice..

Byla to vbyložená náhoda. Z Roxy mě oslovili na poslední chvíli. A to údajně jen díky tomu, že nějací dva umělci přede mnou nedodali své projekty včas. Musel jsem něco vymyslet hned, proto jsem použil nápad, který mám léta a bezvadně se hodil. Líbil se a hned se začalo tvořit. Chtěl jsem, aby raketa vystihla megalomanii Rusů a monstróznost mafie. Takový pomník nemůže být titěrnost. Musí to být velkorysá intervence, proto má šest metrů na délku.

Postavit pomník, který bude ve vzduchu a bude mít přes padesát kilo, asi není žádná legrace. Zvládnete to sám, nebo vám někdo pomáhá?

Já jsem to vymyslel, dodal ideu, ale pak je potřeba řemeslníky, kteří si dokáží poradit jak a z čeho objekt vytvořit. Člověk to sám dělat nemůže. Pomník je veliký a zároveň musí být i lehký, což není vůbec jednoduché. Navíc nebude stát, ale bude ve vzduchu. Dostat tuto věc do parametrů, aby šla zavěsit, znamená očesat materiály. Zároveň však musí vypadat pevně. Pomník je specifický i v tom, že bude umístěn venku,a tak musí odolat dešti nebo tomu, že na něho někdo hodí šutr. Mám modeláře, kteří zjistí, jaké nejlepší materiály lze použít.

Umělec Jiří Černický postaví před prostorem Roxy památník obětem ruské mafie. Bude mít podobu rakety.Jak probíhá samotná výroba?

Narýsoval jsem přesný návrh, jak by objekt měl vypadat, a předal ho mému dlouholetému kamarádovi, který dělá řemeslo, zároveň je chytrý a kreativní. Nemusím jít do detailů, ale on přesně ví, jaké vymyslet technologie. Konzultujeme vše spolu, jezdím se dívat, jak postupuje v instalaci. Původně chtěl dřevěnou konstrukci, jenže mu nevycházela váha. Tak přešel na odlehčený hliník. Kapota je udělána z fólie, která vypadá, že je tvrdá.

Charakteristický rys vaší tvorby je angažovanost. Preferujete tu politickou?

Mám rád, když jsou věci angažované a nesou v sobě určitou myšlenku, která se lidí dotýká. Nemusí to ale nutně být politická angažovanost. Spíš angažovanost obecně, která v sobě nese určité poselství nebo nějakým způsobem převrací ustálené myšlenkové pochody. Proto jsem si zvolil i tvorbu památníků s úzkou tematikou. Existuje strašně málo dobrých památníků. Většinou se jedná o klišé, které naplňují představu, jak by měl památník vypadat. Já chci ale otevřít téma a bavit se o tom s lidmi.

V jaké kondici je podle vás veřejný prostor v metropoli?

Dost špatné. Nejčastěji se objevují věci, které dokáží prostor akorát neutrálně doplnit nebo dokonce i zničit. Třeba barevné krávy, které můžete potkat i od Londýna po Berlín, ale formálně ani obsahově nenesou žádnou myšlenku. Je to stupidní doplněk pro lidi, kterých můžete najít po Praze hromadu. Stejně tak rádoby poetických instalací. Kvalitní sochy skoro nejsou vidět. Co je zajímavé, je třeba lampa pod Nuselským mostem od Krištova Kintery. Jde o objekt srostlý s prostředím, naléhavá myšlenka vyjádřena jednoduchým principem. U nás se dobré umění dělá málo, protože nejsou peníze a lidé jsou úzkoprsí.

Jak vy vlastně vnímáte umění ve veřejném prostoru?

Jako běžnou věc. Nesmí být věc blbá, překombinovaná. Chcete-li komunikovat, aby to fungovalo, musíte používat jazyk, který je pro člověka srozumitelný. Neměl by být arogantní.. V Liverpoolu mají v přístavu velkého anděla tvořeného obrovským železným pouzdrem, na kterém jsou křídla z letadla. V Berlíně měli na Unter den Linden křídlo z letadla od Romana Ondáka a lidé po nich mohli chodit… To mi přijde super.

Co všechno může být oním uměním?

Umění nemusí být nutně angažované. Může mít čistě estetickou funkci nebo být jen pro zábavu. Vlastně je to velmi široký pojem. Může to být cokoliv, klidně i tradiční věc jakou je bronzová socha na soklu. Věřím ale v inovativnost a to se týká i zacházení s tradičními formami.

Jiří ČernickýIntermediální umělec Jiří Černický.Intermediální a experimentální umělec jeho tvorba zahrnuje širokou škálu uměleckých oborů, od malby obrazů, přes fotografie, filmy, design až k bodyartu. V jeho práci se objevuje sociálně politická angažovanost a překračování společenských tabu. Je členem rockové skupiny Finský barok spolu s Petrem Niklem je zakládajícím členem autorského divadla Zoom. Narodil se v Ústí nad Labem, vystudoval Akademii výtvarných umění a UMPRUM v Praze, má za sebou řadu vlastních výstav v České republice i zahraničí. Získal i několik ocenění. V roce 1998 například Cenu Jindřicha Chalupeckého. V současné době učí v atelieru malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Autor: Soňa Kacerovská

18.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Hledáme mistry 39 200 Kč Hledáme mistry Hledáme vedoucí prací - mistry pro práce na železničním svršku pro provozovny P10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Pha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13. plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin. Obchod - Obsluha pultů - Brno 115 Kč/h 113 Kč Hledáme šikovné a čistotné brigádníky na obsluhu pultů do supermarketu v Brně. Směny dle Vašich časových možností - obvykle 8 hodinové (ranní/odpolední). Vaším úkolem by byla obsluha zákazníků, doplňování zboží (saláty, sýry, ryby, atd.) a udržování čistoty pultů. Nástup možný IHNED. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování Operátor zpracování zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Popis pracovní činnosti:, , Pracovník na pozici Operátora vykonává nenáročnou činnost, jejímž cílem je vybalit doručené zásilky, posoudit stav vrácených zásilek s převážně textilním zbožím, obuví, menší elektronikou, atd., případně odstranit drobné závady, zboží zabalit a připravit pro expedici k zákaznickým firmám., , Hlavní činnosti tedy jsou:, • rozbalování zásilek a třídění zboží , • kontrola a přebalení zboží podle údajů v PC, • skenování kódů, tisk etiket, • odstraňování drobných závad , • ruční žehlení, , Přepoklady pro výkon práce: , • schopnost naučit se cca. 60 německý slov (barvy, oblečení), • dobrý zdravotní stav umožňující práci ve stoje, • spolehlivost, flexibilita, smysl pro pořádek, • pečlivost, zodpovědnost, loajalita. Pracoviště: Ks-europe s.r.o., plzeň - křimice, Chebská, č.p. 79, 322 00 Plzeň 22. Informace: Alena Balíková, +420 377 350 534. Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 179 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech Lisař - seřizovač vstřikolisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 179 kč, mzda max. 224 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Šafandová Dana, tel.: 378010611 (Po-Pá 7:00-15:30), e-mail: dana.safandova@bruder.cz, nebo osobně na adrese Chebská 513/39 Plzeň-Křimice, po-pá 7.00 - 15.30, Náplň práce: , obsluha vstřikovacích lisů (seřizování, uvedení do provozu, výměna forem), zajištění kvality vyráběných dílů, jednoduché údržbářské práce na strojích, logistické činnosti ve vstřikovně plastů. Práce v čistém provozu., Požadavky: , ukončené technické vzdělání, praxe v provozu vstřikovacích lisů, schopnost dodržovat kvalitu, spolehlivost a zodpovědnost, ochota ke směnnému provozu. , Pracovní smlouva se vydává na dobu určitou - 1 rok, s možností následného prodloužení, Nástup dle dohody., Nabízíme: 5 dní dovolené navíc, stravenky, bonus pro zakoupení produktů podniku.. Pracoviště: Bruder cz s.r.o., Chebská, č.p. 513, 322 00 Plzeň 22. Informace: Dana Šafandová, +420 378 010 611(po-páod7-15:30h).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Saúdskoarabský novinář Džamal Chášakdží
12 8

Svět vysvětlení smrti saúdského novináře nevěří. Rijád přišel s novou verzí

Budova The Woodlands of Clemson, kde se propadla pod tanečníky podlaha.

Na studentské party se propadla podlaha. Zranilo se 30 tanečníků

Polapit medvěda se stále nedaří. Nyní řádí na Hostýnsku

V odchytu medvěda tuláka, který se od poloviny září potuluje Zlínským krajem se nedaří. V minulém týdnu došel až na Hostýnsko.  

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

Prahou projde pochod romské hrdosti. Zaměřen bude proti Zemanovým výrokům

Účastníci letošního pochodu romské hrdosti Roma Pride vystoupí proti anticikanistickým výrokům prezidenta Miloše Zemana. ČTK to dnes sdělili organizátoři akce naplánované na státní svátek 28. října. Zeman koncem září v Olomouckém kraji naznačil, že nezaměstnanými v jedné z obcí, kterou navštívil, jsou Romové. 

Krejčíková se Siniakovou jsou světovými jedničkami. Polepšila si i Kvitová

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková dosáhly dalšího velkého úspěchu. Poprvé v kariéře totiž vystoupaly na první místo světového žebříčku ve čtyřhře, když v čele pořadí vystřídaly Maďarku Timeu Babosovou. Na tenisový trůn se posunuly i přesto, že v uplynulém týdnu spolu nikde společně nestartovaly.  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT