Poklad poslal syn pamětníka

„Ozval se mi Luboš Beran z Liberce, že jeho otec má na magnetofonových páscích záznam několika dní vysílání tamního rozhlasu z této okupační doby. Byl jsem velmi zvědavý, co materiál obsahuje. Protože tenkrát z Liberce vysílal třeba herec Jan Tříska a spisovatel a pozdější prezident Václav Havel," popisuje redaktor Českého rozhlasu Tomáš Černý, který objev zahrnul do nového dokumentu o srpnu 1968 a účinkování rozhlasu v této době.

On sám vidí v materiálu, který se podařilo z pásek převést do digitální podoby, rozhlasový objev roku. „Tento objev potvrzuje, co všichni známe, na co oba aktéři mnohokrát vzpomínali. Ale co nikdo od roku 1968 neslyšel. Najednou přesně víme, co Jan Tříska v Liberci hlásil, a taky zjišťujeme, že to nebyly výhradně texty Václava Havla, jak se vždycky tradovalo," prozrazuje Černý.

Dokument plný libereckých událostí

Dokument, který mohli posluchači Českého rozhlasu poprvé slyšet včera ve večerním Radiožurnálu, nese název „Jsme s vámi, buďte s námi!". Liberec se v něm objevuje hned několikrát. Mimo jiné zachytil dokument výpověď autora nahrávek srpnového vysílání libereckého rozhlasu Vladimíra Berana, tehdy psychologa místní polikliniky.

„Já jsem si první den okupace myslel, že se budeme konečně aktivně bránit. Později jsem ale pochopil, že tomu tak nebude a propadl jsem trochu apatii. Ale vzal jsem svůj magnetofon a nahrával jsem souvisle vše, co tenkrát místní rozhlas vysílal. Říkal jsem si, že to jsou tak důležité události, že si to budu chtít později určitě znovu přehrát," popsal Beran v dokumentu Tomáše Černého. V krátkém rozhovoru navíc připustil, že na páskách je například desatero proti okupantům, které z textu Václava Havla předčítal do živého vysílání Jan Tříska.

Jako tenkrát, poprvé po 45 letech

Převedení do digitální podoby přineslo pracovníkům rozhlasu překvapení. Páska opravdu obsahovala autentické vysílání, což se stává jen málokdy. „Já jsem něco takového ještě neslyšel. Je to záznam z vysílání Severočeského rozhlasu stanice Ústí nad Labem a hlavně stanice Liberec. Je to naprostý unikát. Ten záznam je kontinuální, nikdo do něj nezasahuje a jsou na něm osobnosti, které zatím o svém vysílání jen vyprávěli," popisuje Miloslav Turek z archivu Českého rozhlasu.

Dokument „Jsem s vámi, buďte s námi!" připravil Český rozhlas k 90. výročí vysílání.

Obsahuje komplexnější pohled na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a připomíná roli rozhlasu na dění těchto dní. Mimo jiné nabízí i paměti na první zastřelené na libereckém náměstí. Vysílat ho budou postupně i další stanice.