Kája Saudek i dlouhá léta od svého posledního autorského díla zůstává králem českého komiksu. Není se tedy čemu divit, že se jeho osobnosti i dílu dostává stále velké pozornosti, vycházejí reedice jeho děl a také odborné studie věnované jeho unikátnímu stylu.

Pavel Šrut
Loučení s Pavlem Šrutem, mužem s citem pro hříčky i humor

Nakladatelství Plus, které již vydalo reedici kultovního Saudkova grafického románu Muriel a andělé a nově u něj vyšel také Lips Tullian, nyní připravilo lahůdku pro všechny Saudkovy fandy – úplný soubor prací, které nakreslil pro Technické noviny. Ty přitom patří mezi jeho nejméně známé a nejméně dostupné komiksy.

Proti cenzuře

Saudek pro Technické noviny pracoval v 70. letech a mohl v nich překvapivě rozvíjet své oblíbené motivy.

Protože byla pražská cenzura daleko, nepřerušila žádný z těchto příběhů v půli, což jinak v době normalizace v českých časopisech pravidelně činila. Slovenští čtenáři si tak mohli užít Saudkovu produkci v její krystalické podobě – plnou dynamiky, oslavy ženské krásy i pobaveného nadhledu.

Čáslavané se naposledy rozloučili s Milošem Formanem
OBRAZEM: Čáslavané se naposledy rozloučili s Milošem Formanem

Zásluhou mnohaleté badatelské a restaurátorské práce si nyní mohou totéž konečně užít i čtenáři čeští, pro které byla tato díla dlouhé dekády nedostupná.

Záslužná práce

Knihu uzavírá stať jednoho z nejdůležitějších komiksových popularizátorů Tomáše Prokůpka, který v ní vedle popisu Saudkovy tvorby a stylu poodkrývá také jinak nepříliš známé okolnosti, za kterých známý český tvůrce začal pracovat pro Technické noviny. Na úplném konci pak tvůrci knihy přidali reprint z původního vydání. Čtenář si díky tomu uvědomí, jak velkou péči nakladatelství komiksům věnovalo, aby splňovaly současné technické parametry. Vyplatilo se to.

Švédský dýdžej Avicii
Švédský dýdžej Avicii zemřel v Ománu, trpěl zdravotními problémy