Velmi silný útok na server jednoho z poskytovatelů IT služeb Zlín Film Festivalu byl zaznamenán v páteční odpoledne 17. května.

58. ZLÍN FILM FESTIVAL 2018 - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Vlak plný úsměvů. Vlakové nádraží ve Zlíně.
Oblíbený festival pro děti ve Zlíně napadli hackeři. Nedají se koupit vstupenky

„V poměrně krátké době se pak opakoval i na server jiného našeho dodavatele,“ komentoval prezident festivalu Čestmír Vančura.

IT tým potvrdil, že by se útok mohl týkat zlínského festivalu, protože k napadením došlo krátce po spuštění prodeje lístků. „Nejsme správci úložišť ani serverů. K tomu využíváme externí služby,“ vysvětlil Vančura.

Všechny servery partnerů festivalu tak byly následně odstaveny. Útok byl podle slov prezidenta festivalu velmi dobře odražen. „Domnívali jsme se ale, že půjde o záležitost jen několika hodin,“ připustil Vančura.

Útok ochromil přípravy festivalu

Kybernetický útok však přípravy ochromil na celý víkend. Do vyšetřování vstoupila i Policie České republiky. Byl pozastaven i předprodej vstupenek. Již první víkend před začátkem festivalu se obvykle prodá na 2 tisíce lístků. A řada lidí tento očekávaný okamžik festivalu plánovala využít.

„Chtěla jsem hlavně lístky na pondělní Zazpívej mi film. Moc se těším,“ komentovala Marie Krátká.

Nebylo možné ani stažení nových aplikací. Co však organizátory brzdilo nejvíce, byla komunikace s hosty.

„Dokud jsme neměli jistotu, že je vše v pořádku, zastavili jsme i komunikaci směrem ven, k lidem, kteří na festival přijíždějí,“ vysvětlila výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

To v nich podle ní mohlo vzbudit nervozitu a nejistotu. „Nedostali informace v termínech, na které byli zvyklí,“ přiblížila s tím, že se ale snažili chovat maximálně korektně v rámci doporučení.

Organizátoři se postupně připojili k sítím. Během pondělí začal i fyzický předprodej vstupenek, v podvečer pak byl obnoven on-line předprodej. 

58. ZLÍN FILM FESTIVAL 2018 - Mezinárodní festival pro děti a mládež. Stavění festivalové sochy před kongresovým centrem ve Zlíně.
Zlín, to je město filmu. Poznejte ateliéry, kde se zrodila Cesta do pravěku