Do tísnivých prostor umístí český sochař symboly čtyř osudů poznamenaných brutalitou československé komunistické totality - katolického básníka Jana Zahradníčka, básníka a vůdčí postavy českého undergroundu Ivana Martina Jirouse, historika Záviše Kalandry a političky Milady Horákové.

„Když jsem viděl před dvěma lety ve věznici v Segovii výstavu fotografií režiséra Carlose Saury, které pořizoval v padesátých a šedesátých letech na různých místech Španělska, hned jsem si vybavil práce Jiřího Sozanského,“ říká ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda, z jehož iniciativy projekt nazvaný Dům strachu vznikl. „Napadlo mě, jaké možnosti by jeho dílům mohly zrekonstruované, ale stále syrové prostory dát."

Výstava v budově, která dnes slouží jako kulturní centrum, nabídne šest desítek kreseb, maleb, kombinovaných technik a bronzových plastik. Většinou jde o nová díla. Jiří Sozanský se ve své tvorbě dlouhodobě zaměřuje na člověka v mezních situacích, ve válce a v totalitních režimech. Naposledy byly jeho práce k vidění před dvěma lety ve Veletržním paláci na výstavě 1984: Rok Orwella. (sk