Prvotní návrh na rozdělení financí vznáší kulturní komise, která letos vybírala z 137 žádostí. Její doporučení může zvrátit rada města. Učinila tak u Festivalu světla, u kterého o dotaci žádala firma Borovka Event. Rada návrh zamítla v plné výši, a naopak podpořila projekt Budějovický western. To vedlo k diskuzím.

Proti změně vystoupil zastupitel TOP 09 Tomáš Bouzek: „Ačkoli má rada města formálně pravomoc rozhodnout jinak, než doporučuje komise, neměla by její návrhy svévolně obcházet. Festival světla bylo naprosto nedůvodné a bylo jen projevem arogance moci a nerovného přístupu k veřejným prostředkům.“ O konečném rozdělení mezi celoroční činnost, klubovou scénu, kulturní projekty, reprezentace města, kulturní léto, galerijní noc a publikace částky 4,5 mil. Kč rozhodlo zastupitelstvo města. Letos město podpořilo 97 projektů.

Novinky v kalendáři letošních akcí- Budějovický western – 16. září
- Vltava žije letos rozšíří program do celého města – 8. až 9. 9.
- Letoun Spritfire vystavený na Lannovce – 28. 10.
- stálá Expozice Přemysla Otakara II.
- koncert Dog Eat Dog ve Slávii
- Cross fest 2017 v MC Fabrika
- Festival světla

Pravděpodobně se podle vyjádření předsedy kulturní komise Rady města Daniela Turka finanční podpory, ovšem nejspíš ze záložních zdrojů, nakonec dočká i Festival světla, jenž chce dostat moderní technologie do centra města. Byl původně zamítnut kvůli údajné podobnosti s jinou akcí Vltava žije. „Nechci to rozpitvávat, ale zaskočilo nás to,“ říká Lenka Borovková, jednatelka společnosti Borovka Event, konkurenční firmy Art 4 Promotion organizující obvykle akci Vltava žije. Festival světla byl přitom úspěšný loni v Karlových Varech. „Naším konceptem by ožilo celé město a představilo v jiném světle místa, která jsou dominantou města a která místní obyvatelé příliš nevnímají. Cílem je, aby návštěvníci dané město lépe poznali a uvědomili si jeho podstatu,“ vysvětluje Lenka Borovková, jejíž projekt pravděpodobně tedy budějčáci uvidí.

KULTURNÍ NOVINKY
Nově se v Českých Budějovicích představí Budějovický western na Sokolském ostrově, kde mají na konci letních dnů vystoupit menší kapely. Koncem září proběhne v DK Gerbera taneční soutěž OPEN, na Lannově třídě bude u příležitosti státního svátku 28. 10. k vidění replika letounu Spritfire v životní velikosti, Komorní galerie u Schellů bude vystavovat Ing. arch. Davida Vávru, ve věži Železná panna bude nová expozice Přemysla Otakara II. Festival Vltava žije letos projde změnou. Po celém městě se budou konat audiovizuální expozice. Tématem 6. ročníku budou hudební legendy.

Pokud jde o historické městské slavnosti, měly by se konat na podzim. Výběr pořadatele je teprve v jednání.

Daniel Turek vysvětluje: „Při hodnocení byl také kladen důraz na pestrost kulturní nabídky, aby si každý občan města či turista našel svůj oblíbený žánr.“

Petr Holba, ředitel DK MetropolZdroj: Archiv Petr HolbaPetr Holba, ředitel DK Metropol:
Domnívám se, že nabídka kultury v Českých Budějovicích je velmi pestrá. Co však dle mého názoru Budějovicím chybí, jsou velké koncerty zahraničních interpretů pro několik desítek tisíc diváků s nadregionálním významem. Jistě by to prospělo atraktivitě města z hlediska turistického ruchu i podnikání.
Svatava Kopečková, ředitelka Multikina CinestarZdroj: Archiv Svatava KopečkováSvatava Kopečková, ředitelka Multikina Cinestar
Nejdříve si musíme uklidit v sobě, pak okolo sebe – to je dle mého základ kulturnosti a pak můžeme myslet na kulturu – koncerty, výstavy, festivaly, divadlo. Těším se na vše, co letošní rok z kultury přinese, jsem zvědavá především na Motor fest, kterému z celého srdce fandím.
David Kubec, vedoucí ochrany a prezentace sbírek AJG v Českých BudějovicíchZdroj: Archiv David KubecDavid Kubec, vedoucí úseku prezentace a ochrany sbírek Alšovy jihočeské galerie
V Budějovicích mi chybí ateliéry pro začínající výtvarníky, nějaké openspace prostory, kde by se mohli spojit. Daly by se k tomu využít stavby v centru města. Jinak bych řekl, že hudba a divadlo jsou tady živé, stejně tak galerií je tady mnoho. Jediné, co postrádám jsou ateliéry.