„Disidentky hrály před listopadem 1989 nezastupitelnou roli. Jejich zapojení do Charty 77 a disentu během normalizace nebyla ale doposud dostatečně a systematicky zmapována," uvedla Marcela Linková, vedoucí Národního kontaktního centra - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR a vedoucí projektu Ženy v disentu.

Dana Němcová, mluvčí Charty 77, byla 25. dubna v Praze představena jako laureátka letošní Ceny Arnošta Lustiga. Na snímku s Jiřím Stránským.
Dana Němcová: Solidarita s druhými nám dnes hodně chybí

Na ženy v disentu se zapomíná

„V povědomí je máme zejména jako ty, které podporovaly své aktivní muže a dělaly jim zázemí. To je ale velice zploštělý pohled. Ženy vykonávaly pro disent stejné činnosti jako muži," řekla Linková.

Kniha chce připomenout konkrétní protirežimní činnost žen ve velkých městech i na venkově a představuje ženy ukotvené v různých proudech Charty 77 - v proudu filozofickém, křesťanském, reformně komunistickém a v takzvaném kulturním undergroundu.

Vojtěch Filip.
Hnutí ANO podpoří předsedu KSČM Filipa do funkce místopředsedy Sněmovny

„Chlap, když byl zavřenej, byl hrdina, ale ženská to musela nést v každodenním životě," vzpomíná Iva Moudrá Wünschová, která se k disentu dostala během svého manželství se signatářem Charty 77 Janem Wünschem. Prohlášení Charty sice nikdy nepodepsala, ale pohybovala se v zákulisí disidentského hnutí na severu Čech.

Představení knihy se zúčastnily téměř všechny vyzpovídané ženy. Dvě z nich přijely ze zahraničí, kam odešly pod nátlakem represe Státní bezpečnosti.