Výstava, která se bude konat od 15. září do 15. ledna v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, ponese jméno Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj. Celník byla Rousseauova přezdívka, protože část života pracoval jako výběrčí mýta. Návštěvníci uvidí celou škálu jeho děl, od exotických výjevů z džungle přes ženské portréty a zátiší až po typické naivní krajiny.

Obrazy Kahlo, Signaca i Seurata 

Rousseauovu tvorbu ale doplní i další známá jména výtvarného umění. „Cílem výstavy je představit celou paletu Celníkova díla v kontextu tvorby těch, kteří rozpoznali jeho talent, obdivovali ho, byli jeho přáteli nebo se jím inspirovali. Za pozornost bude rozhodně stát třeba portrét Fridy Kahlo nebo krajiny Paula Signaca a George Seurata," sdělila kurátorka výstavy Kristýna Brožová.

Rousseau má podle ní v českém prostředí zvláštní postavení. „Prvním důvodem je Celníkův nejslavnější autoportrét, který zakoupila v roce 1923 československá vláda pro tehdejší Moderní galerii.

Nejznámější obraz Rousseaua 

Postavu Celníka s paletou a s lodí ověšenou vlajkami v pozadí zná buď z Národní galerie, či z reprodukcí na školních chodbách snad úplně každý," uvedla. „Druhým důvodem je Rousseaův silný ohlas v dílech předních českých umělců 20. století. Výstava představuje třeba díla Kamila Lhotáka, Jiřího Koláře nebo Josefa Čapka, v nichž je inspirace Celníkem jasně patrná," doplnila.

Do Paláce Kinských se výstava přesune z pařížského Musée d'Orsay, se kterým Národní galerie v Praze na přípravě expozice spolupracuje. V Paříži se podle mluvčí galerie stala Rousseauova výstava návštěvnickým hitem, a patřila tak k nejúspěšnějším v poslední dekádě.