Jeden z kurátorů Robin R. Mudry dnes novinářům řekl, že Mládková svým působením v USA a obecně na Západě v době vlády komunistů v Československu byla ambasadorem české, respektive československé kultury. Snažila se ukazovat, že kreativita v komunistickém Československu přežila, vysvětlil název výstavy.

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem během jejich života v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. "Dnes bychom Medu nejspíše nazývali influencerka, protože by určovala trendy jak ve vystavování umění, tak ve vybavení interiérů," uvedl Mudry.

Sokolský Pochod pro republiku ke stému výročí založení Československa vyrazil z pražské Kampy na Václavské náměstí.
Z Kampy na Václavské náměstí. Sokolové pochodovali Prahou

V jedné z místností v muzeu se spolu s druhým kurátorem Pavlem Liškou pokusili navodit atmosféru washingtonského bytu, kde sběratelka se svým mužem, ekonomem Janem Mládkem žila a který byl místem, kam mnozí Čechoslováci při návštěvě USA směřovali. Byl mezi nimi třeba Bohumil Hrabal, který návštěvu pak reflektoval v jednom ze svých textů. Úryvky z něj doprovázejí právě expozici ve zmíněné výstavní místnosti.

Některé filmy nebyly vyvolané

Jsou v ní i rodinné filmy nalezené až v posledních třech letech při bádání v archivu Mládkových v souvislosti s přípravou výstavy. Národní filmový archiv je přepsal do digitální podoby, nejstarší je z roku 1947, nejmladší z první poloviny 60. let a ukazují zejména zážitky z cest; některé filmy ani nebyly vyvolané.

Rodinný festival pro všechny generace na pražské Kampě.
Na Kampě se vyřádí celá rodina. Nedělní festival je připraven na děti i dospělé

Na výstavě jsou také ukázky nábytku z amerického bytu Mládkových. Veškerý mobiliář z bytu je dnes podle předsedy Nadace Jana a Medy Mládkových Jiřího Pospíšila už v Praze a restauruje se, uvedl. Expozici doplňují dopisy Mládkové s jejími českými přáteli a umělci, které koupí jejich děl podporovala, či šperky a oděvy, které nosila.

Šaty jsou vystavené spolu s uměleckými díly, která jsou dnes vrcholem sbírek Muzea Kampa a jsou mezi nimi vedle děl Františka Kupky práce Karla Nepraše, Huga Demartiniho, Zdeňka Sýkory, Adrieny Šimotové či Jiřího Koláře. Vystaven je i první obraz, který podle kurátorů sbírku Mládkových inicioval, Kupkova Kabaretní tanečnice z roku 1900. Odkazuje k samému začátku výstavy, kde se návštěvníci seznámí s mládím Mládkové, která svého času působila ve Vídni také jako tanečnice v kabaretu.

Sovovy mlýny v historii čelily řadě přestaveb
Mlýny i bývalá akademie věd. Víte, k čemu dřive sloužila budova Musea Kampa?