Aukční dům Sotheby's uvedl, že během dražby vznikl problém s elektronickým přihazováním nabídek. Konečná cena prodaného díla s názvem Pouliční výjev na Montmartru se po opakování aukce snížila na 13,1 milionu eur (342 milionů korun) včetně poplatků. Odhadovanou cenu stanovil Sotheby's předem na pět až osm milionů eur (131 až 210 milionů korun).

Van Gogh obraz namaloval v roce 1887, když spolu se svým bratrem Theem pobýval ve francouzském hlavním městě. Malba zobrazuje do sebe zaklesnutý pár procházející se podél ohrady před legendárním Pepřovým mlýnem, který stával na pařížském kopci Montmartre. Zhruba od roku 1920 byla v soukromé rodinné sbírce a nyní je to poprvé, co byla veřejně vystavena.

Přemysl Rut: (ne)Vyskočil aneb Příběh a autor(ství)
Knižní tipy Deníku: Mor v Londýně a neveselý Woody Allen

"Velice málo van Goghových obrazů z jeho montmartrovského období zůstává v soukromých rukou, většina ze série je nyní v držení prestižních muzejních sbírek po celém světě," uvedla v prohlášení zástupkyně aukčního domu Sotheby's Aurélie Vandevoordeová.

Van Gogh strávil v Paříži dva roky. Město opustil v roce 1888, když se mu zajedlo příliš hektické životní tempo metropole. Přemístil se poté do jižní Francie, kde si v návalu šílenství uřízl část ucha. V roce 1890 spáchal poblíž Paříže sebevraždu.