Kyliánova matka se narodila jako Markéta Peštová na Haliči. Její otec byl štábní kapitán, skladatel a kapelník a svou dceru vedl k hudbě. Brzy účinkovala v dětských rolích v operetách i v baletech.

Od roku 1928 žila rodina v Praze a Markéta vystupovala pod uměleckým pseudonymem Rita Rita. Docházela na hodiny k baletním mistrům Národního divadla, navštěvovala pražské plesy, spolkové oslavy, zářila v exotických variacích v kabaretech i v Národním divadle.

Sňatkem ukončila taneční kariéru 

Neminula ji ani zahraniční zkušenost, v roce 1937 odjela do Nizozemska, kde hned po prvním vystoupení získala angažmá. Po dvouletém působení se vrátila do okupované vlasti.

Zde se v roce 1942 provdala za Václava Kyliána, se kterým měla dva syny. Sňatkem ukončila i svou taneční kariéru. Jan se narodil v roce 1945, stal se důstojníkem, syn Jiří v roce 1947 a proslavil se jako tanečník a choreograf.

V hledišti Národního divadla má svoji židli 

Markéta Kyliánová žila v centru Prahy a do nedávna žila společenským životem, navštěvovala každou premiéru baletu v Národním divadle. Od šéfa baletu Petra Zusky před několika lety dostala doživotní permanentku na všechna baletní vystoupení, v historické budově divadla má také v hledišti svoji židli. Ke stým narozeninám jí slavný syn Jiří uspořádal v Národním divadle oslavu.

Čtěte také: Ve věku 104 let zemřela meziválečná tanečnice Markéta Kyliánová