Obálka magazínu Ženy s Veronikou Stropnickou a Olgou ŽilkovouZdroj: Archiv DeníkS jakými tradicemi máte neodmyslitelně spojený Štědrý den?
Olga: Všechny naše děti přejaly vánoční zvyky, které jsme zavedli s manželem. Pod každý talíř se musí schovat mince, aby se v rodině držely peníze. Vždycky si čteme kapitolu z Bible o narození Ježíše Krista, pak se pomodlíme, vzpomeneme na všechny zesnulé, vzájemně si popřejeme a pustíme se do jídla.

Veronika: V tu chvíli nastává největší rodinná hysterie, protože držíme zvyk, že po celou dobu štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstát od stolu, aby se všichni napřesrok zase sešli.

Olga: Musíte se na to předem pořádně připravit. Všude kolem rozestavit židle a stolky, na které dáte mísy s jídlem.

Veronika: Ve výsledku hledáte kousek volného místa, kam byste odložili špinavé talíře. Ale všichni zvyk dodržují. Občas se mi zdá, že by zůstali sedět, i kdyby někomu zaskočila kost a začal se dusit. Ve fejetonu, který jsem před lety napsala pro časopis Šťastný Jim, jsem shrnula Štědrý den radou: „Matka, která chce prožít hezké Vánoce, musí snídat grog.“

V čem vidíte největší sílu rodiny, která drží pohromadě?
Veronika: Komunita rodiny dokáže přijmout i ty slabé, což ve výsledku hodně obohatí ty silné. A o tom je ta dokonalost, kterou toužíme najít pod vánočním stromečkem. Mnohem důležitější, než mít perfektně naklizeno, je urovnat si vztahy mezi sebou.

Olga: Přesně, jak říká Verunka. Podstatné je uvědomit si, že Vánoce jsou svátky lásky.

Více si přečtete ve čtvrtečním magazínu Ženy.

Text: Iveta Vařečková