Turistická centrála na OnlyFans vystaví díla, která ostatní platformy jako Facebook, Instagram nebo Twitter zablokují jako pornografii. Agentura WienTourismus zřídila profil v rámci nové kampaně, kterou chce mimo jiné upozornit na svobodu uměleckého vyjádření. 

„Na sociálních sítích rozhodují algoritmy o tom, kolik nahoty může být vystaveno, a ne zřídka při tom cenzurují světoznámá umělecká díla. Klademe proto otázku, kolik nahoty vydržíme, a kdo může rozhodovat, co považujeme za neslušné. V kulturní metropoli Vídni můžeme na otázku odpovědět: umění aktu je společensko-politicky a umělecky součástí kulturních dějin,“ vysvětlil ředitel agentury Norbert Kettner na úvod kampaně.

Cenzurování portrétů 

Na akci spolupracuje vídeňská turistická centrála a věhlasná muzea jako Albertina nebo Leopold Museum, mezi první sdílená díla patří obrazy Egona Schieleho, Rubense, Modiglianiho nebo Villendorfská venuše. I Přírodovědecké muzeum se totiž muselo vypořádat s blokováním třicet tisíc let staré Villendorfské venuše. Při opakovaném porušení pravidel přitom institucím hrozí i zablokování profilů.

Slavná Albertina se potýkala s cenzurováním portrétů Amedea Modiglianiho, jehož výstava nyní probíhá do 9. ledna 2022.

Kampaň na OnlyFans chtěl WienTourismus podpořit i odkazy z ostatních sociálních sítí, ve většině případů však bylo propojení na OnlyFans či dokonce na web WienTourismu administrátory zamítnuto.

Podobnou provokativní akci uspořádal WienTourismus i v roce 2017, když vystavil prospekty čtyř provokativních děl Egona Schieleho například v londýnském metru. Kvůli místním předpisům pak musely být zakryty primární pohlavní znaky všech vystavených aktů.

Uživatelé, kteří si předplatí obsah vídeňského kanálu, získají vedle přístupu k dílům navíc i turistickou zážitkovou kartu Vienna City Card nebo volnou vstupenku do muzeí, která se na akci podílí. Jedná se o Leopold Museum, Uměleckohistorické muzeum, Albertinu a Přírodovědné muzeum.