Turistická centrála na OnlyFans vystaví díla, která ostatní platformy jako Facebook, Instagram nebo Twitter zablokují jako pornografii. Agentura WienTourismus zřídila profil v rámci nové kampaně, kterou chce mimo jiné upozornit na svobodu uměleckého vyjádření. 

Očkování proti koronaviru na Slovensku
Slováky drtí další covidová vlna. Nejsou totiž očkovaní

„Na sociálních sítích rozhodují algoritmy o tom, kolik nahoty může být vystaveno, a ne zřídka při tom cenzurují světoznámá umělecká díla. Klademe proto otázku, kolik nahoty vydržíme, a kdo může rozhodovat, co považujeme za neslušné. V kulturní metropoli Vídni můžeme na otázku odpovědět: umění aktu je společensko-politicky a umělecky součástí kulturních dějin,“ vysvětlil ředitel agentury Norbert Kettner na úvod kampaně.

Cenzurování portrétů 

Na akci spolupracuje vídeňská turistická centrála a věhlasná muzea jako Albertina nebo Leopold Museum, mezi první sdílená díla patří obrazy Egona Schieleho, Rubense, Modiglianiho nebo Villendorfská venuše. I Přírodovědecké muzeum se totiž muselo vypořádat s blokováním třicet tisíc let staré Villendorfské venuše. Při opakovaném porušení pravidel přitom institucím hrozí i zablokování profilů.

Slavná Albertina se potýkala s cenzurováním portrétů Amedea Modiglianiho, jehož výstava nyní probíhá do 9. ledna 2022.

Kampaň na OnlyFans chtěl WienTourismus podpořit i odkazy z ostatních sociálních sítí, ve většině případů však bylo propojení na OnlyFans či dokonce na web WienTourismu administrátory zamítnuto.

Mateusz Morawiecki.
Polsko je na rozcestí. Polexit není žádná chiméra

Podobnou provokativní akci uspořádal WienTourismus i v roce 2017, když vystavil prospekty čtyř provokativních děl Egona Schieleho například v londýnském metru. Kvůli místním předpisům pak musely být zakryty primární pohlavní znaky všech vystavených aktů.

Uživatelé, kteří si předplatí obsah vídeňského kanálu, získají vedle přístupu k dílům navíc i turistickou zážitkovou kartu Vienna City Card nebo volnou vstupenku do muzeí, která se na akci podílí. Jedná se o Leopold Museum, Uměleckohistorické muzeum, Albertinu a Přírodovědné muzeum.