„Dabovat králíky z klobouku? Byla to nabídka, na kterou jsem okamžitě kývnul, ani minutu jsem o ní nepřemýšlel. Mojí jedinou starostí bylo, abych je nezkazil," svěřil se ve středu Deníku herec Josef Dvořák, který s gustem propůjčil hlas jedněm z nejpopulárnějších večerníčkových postaviček – Bobu a Bobkovi. Jejich autor – proslulý výtvarník, karikaturista, ilustrátor a režisér kreslených filmů Vladimír Jiránek – tentýž den ve věku 74 let zemřel.

Český karikaturista, ilustrátor, kreslíř, scenárista a režisér animovaných filmů Vladimír Jiránek, pro nějž charakteristickou je jednoduchá linka a mezi jehož nejznámější díla patří Bob a Bobek – králíci z klobouku, zemřel 6. listopadu v Praze.

„S Vláďou jsme se znali více než pětadvacet let, seznámili jsme se při natáčení Kuchaře Svatopluka. V jeho osobě jsem měl úžasného diskutéra, dalo se s ním mluvit opravdu o čemkoliv. On je – vidíte, nedokážu o něm mluvit v minulém čase – byl neuvěřitelně moudrý, tolerantní a kreativní člověk," uvedl Josef Dvořák. Rád vzpomíná na chvíle, kdy u Vladimíra Jiránka popíjeli výborné víno. „Já jsem mu vyprávěl své příhody a on je maloval, za deset minut byl třeba obrázek na světě. A že se jich sešlo! Všechny je mám paspartované a pověšené na chalupě. Když kolem nich procházím, vždycky na něj myslím… Taky mě zaujalo, že i když jsme kolikrát vyprávěli do noci, měl neustále pevnou ruku."

Zůstává po něm vše, co vytvořil

Ve stejném duchu hovoří i Petr Skoumal, skladatel hudby k Jiránkovým filmům (Bob a Bobek, Pat a Mat, Zpráva o medvědech): „Měli jsme podobný pohled na humor i život – už v dobách komunismu, kdy jsme se seznámili. Kolik hodin jsme proseděli v hospodě! Vláďa nebyl typický bavič, ale jeho poznámky byly trefné a nešlo je přeslechnout. Ve společnosti se moc neprojevoval, všechno se odráželo v jeho tvorbě. Pracovalo se nám spolu dobře," říká Petr Skoumal. „Víte, je to zvláštní. On je z těch, kteří když odejdou, nemohou ve vás zanechat smutek. I když je znáte celý život. Protože po nich zůstane všechno, co vytvořili."

Při vyslovení jména Vladimír Jiránek se snad každému v Česku nevybaví pouze postavičky z kreslených filmů, ale i tisíce humorných obrázků vyznačujících se osobitou jednoduchou linkou, které trefně glosují politické a společenské dění. Jiránek jimi bavil i ponoukal k zamyšlení téměř půl století. „Cítím se stále bytostným humoristou, to znamená člověkem, který pozoruje svět, a i při vědomí toho, že svět nikterak veselý není, přesto se pokouší najít úhel pohledu, který to učiní stravitelnější," vyznal se před časem v jednom rozhovoru výtvarník, který se poslední dvě dekády věnoval hlavně politickým tématům. To, co se novinoví redaktoři snažili sdělit v obsáhlých komentářích, on elegantně vystihl v jediném obrázku. S jeho postřehy se setkávali např. čtenáři Lidových novin, Mladé fronty Dnes či internetového deníku Neviditelný pes.

Kdo byl… Vladimír Jiránek

Vladimír Jiránek se narodil 6. června 1938 v Hradci Králové. V roce 1962 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor žurnalistika, hned po škole se však začal věnovat kreslení. Jeho osobitě pointované obrázky vycházely v časopisech Mladý svět, Dikobraz, Melodie, Vesmír či Technický magazín. Koncem 70. let jeho kresby mimo jiné přispěly k popularizaci nově vznikajícího ekologického hnutí Brontosaurus.

Čtěte také: Zemřel karikaturista Vladimír Jiránek, autor králíků Boba a Bobka

V 70. a 80. letech se věnoval zejména tvorbě animovaných filmů. V barrandovském Studiu Bratři v triku měl, jak sám vzpomínal, výborné učitele v režisérovi Václavu Bedřichovi či animátoru Josefu Hekrdlovi. Začínal autorskými filmy, většinou tříminutovými, za něž obdržel ve světě řadu cen. Do jeho filmografie patří snímky Automatic (1973), Pivo přes ulici (1974), Hokej je hra (1978) či Zpráva o stavu civilizace (1981). Animovaný film Co jsme udělali slepicím (1977) získal v roce 1978 na filmovém festivalu v Západním Berlíně hlavní cenu Zlatý medvěd. Přesto největším oceněním byl pro Vladimíra Jiránka zájem diváků či čtenářů. A ten vždy provází i každou novou autorskou knihu s Jiránkovými kresbami, v nichž často nad světaběhem přemítá obrýlený intelektuál a dělník v rádiovce. (gk, ska)