Více než 600 tisíc výtisků knih za dvanáct let u vydavatelství MOBA Brno prodal Vlastimil Vondruška, prozaik i odborník na české i evropské dějiny. Deníku to řekla Johana Turnerová, spolupracovnice MOBY i nadšená čtenářka knih tohoto úspěšného nakladatelství.

„Jen loni autorovi, který dnes žije a píše poblíž Máchova jezera na Českolipsku, vydala MOBA dvacet jedna titulů. Nejúspěšnější bezesporu byly novinky Přemyslovská epopej III - Král rytíř Přemysl II. Otakar (květen 2013) a Přemyslovská epopej IV - Král básník Václav II. (říjen 2013). Řadu knih vydal v několikátém vydání či v dotiscích," řekla Turnerová.

„Loni jsem vydal pět nových titulů a dalších šestnáct vyšlo v dotiscích nebo ve 2. vydání," upřesnil pro Deník úspěšný spisovatel.

Krev na kapradí

Autorovi těchto řádek udělala velkou radost, doporučuje knihu Vondruškových středověkých krimi povídek Krev na kapradí z ledna 2013. A těší se na další příběhy ze série o středověké „kriminalistce" Fiorelle, chytré dospívající dívce, dceři alchymisty císaře Rudolfa II. a jejích přátelích. Loni v listopadu z této série vyšla u MOBY poprvé, ale jinak ve druhém vydání, kniha Fiorella a záhada mrtvého netopýra. A předloni autor u MOBY vydal dobrodružství Fiorella a hřbitov upírů. Tu s chutí četli děti i dospělí a Deník tedy zajímalo, jak knihy o Fiorelle vznikají. A proč je vlastně spisovatel Vondruška začal psát.

Prozraďte, jakou roli ve vaší tvorbě hrají středověké dobrodružné příběhy dívky Fiorelly z Prahy a okolí? Píšete je tak, jak byste si je sám rád četl, když jste byl ještě malý kluk?

Literární vkus se s věkem mění. Kdybych psal příběh svýma klukovskýma očima, umístil bych ho na anglická vřesoviště, jezera a řeky ve společnosti Amazonek a Vlaštovek (pro neznalé autor Arthur Ransome).

Příběhy Fiorelly píši tak, aby pobavily má vnoučata, až dorostou věku, kdy je mohou oslovit. Přiznám se ale, že jsem jim při psaní sám podlehl, takže místo jedné knihy už vyšly tři příběhy. A doufám, že někdy najdu čas v nich pokračovat.

Máte i reakce od čtenářů? Jak vlastně děti příběhy Fiorelly vnímají?

Nedávno mi na besedě jakýsi chlapec prozradil: „Pane spisovateli, musím vám říci, že to je skoro tak dobré, jako Harry Potter." Nemusím snad podotýkat, jak jsem se nadýmal pýchou.

Dějiny dnes lidi zajímají

Co ve vás loni v kultuře vyvolalo euforii, velkou radost, nadšení?

Určitě přijetí mé románové ságy Přemyslovská Epopej, s níž jsem se dostal na přední místa bestsellerů roku 2013. Každý autor je rád, pokud se jeho knihy prodávají, ale co mi opravdu přineslo radost, bylo zjištění, kolik lidí má dnes zájem o naše vlastní dějiny.

Řekl jste si loni také někdy „Tak takhle tedy ne!", nebo dokonce „Je to marný boj?"

V jisté oficiální polemice jsem se dočetl, že smyslem umělecké tvorby není točit filmy pro prostého člověka, ale hledat umělecky originální pohled na svět. Zakladatel Magnesie litery zase napsal, že cena je určena těm autorům, jejichž knihy jsou sice hodnotné, ale čtenáři o ně nemají příliš veliký zájem.

Naprosto nesouhlasím s podceňováním těch, pro něž by měla být umělecká tvorba určena. Pokud se jim nějaké dílo nelíbí, není chyba v nich, ale v autorovi. No a řeči o umělecké výlučnosti jsou jen zbabělá zástěrka.

Máte z loňska i svůj literární objev? Někoho, koho si stojí zato přečíst, a pobaví nebo alespoň zábavně poučí? Klidně ze zahraničí či od nás z Česka.

Vybrat jen jeden titul by bylo asi hodně nespravedlivé, protože u nás stále vychází řada vynikajících autorů a velice dobrých knih. Z celé té plejády jsem si s chutí přečetl od Jiřího Sequence Hříšní lidé města brněnského a od Františka Neidla Útěk do pekel. Z odborných pak naprosto fascinující soubor dokumentů v knize Křížové výpravy očima arabských kronikářů

Přestaňte už fňukat

A prozradíte, co vás letos čeká. Co si od roku 2014 slibujete?

Především chci na podzim vydat novou historickou ságu, která bude pojednávat o době husitské. Jinak ale od roku 2014 ekonomicky i společensky očekávám, že to bude rok pro náš národ klidnější než ten uplynulý. A na tvářích lidí že se začnou zas objevovat úsměvy. To neustálé mediální fňukání mne už unavuje.