"Historie nabízí spoustu zkušeností, protože se opakuje a naši předkové dělali spoustu chyb a my je děláme také. Proto jsou situace, kdy by se lidé měli podívat do minulosti a hledat cestu, jak věci řešit jinak. A o tom je právě ta kniha," řekl dnes při prezentaci knihy Vondruška.

V knize, která je souborem názorů, komentářů a historických analýz, autor reaguje na problémy současného světa. Samostatná část se věnuje také současné migrační krizi, text je doprovázen citáty historických i současných filozofů, umělců či politiků. "Většinu problémů, které máme, jsme si zavinili sami. Není to spiknutí osudu, ale to, že jsme udělali spoustu chyb. Je třeba aby si politici i všichni lidé kladli otázky a snažili se na ně poctivě odpovědět. Není nic horšího, než když odpovídáte s ideologickými klapkami," uvedl Vondruška.

Romanopisec, ale také historik a etnograf Vondruška v poslední době čelí za své eseje kritice lidí, kteří nesouhlasí s jeho výkladem dějin a aplikací historických zkušeností na současné dění.

"Jakmile vyslovíte názor, který neodpovídá vytyčeným mantinelům, okamžitě čelíte kritice. Už v antice si rozbíjeli o hlavu melouny příznivci různých gladiátorů bez ohledu na fakta. To se může dít v hospodě, kde si můžete vynadat i si dát pár facek, ale nemělo by to být ve veřejném prostoru," konstatoval Vondruška. "Ta velká krize je více v našich hlavách než krize objektivní. Vždyť nejsou války ani hladomor, a přesto je spousta lidí nespokojených a frustrovaných. Moje kniha by proto měla být pozitivní," dodal.

Podle Vondrušky by přesnější název pro jeho knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechtěl se však prý podbízet bulvárně laděným titulem.

Vystudovaný historik Vondruška patří k nejoblíbenějším autorům na tuzemském knižním trhu. Nejprodávanější knižní novinkou za uplynulý kalendářní rok v síti Knihcentrum.cz se stala jeho Husitská epopej II., kterou vydalo nakladatelství MOBA, u něhož už vyšlo 62 Vondruškových titulů. Přesný počet prodaných výtisků nakladatelé neuvádějí. Jednatel vydavatelství MOBA Petr Lovecký před časem sdělil, že třetího dílu Husitské epopeje se prodalo v řádu desítek tisíc kusů. Vondruška loni oslavil svůj miliontý prodaný svazek v tomto nakladatelství.