Gravett v knížce chronologicky sleduje rozvoj komiksu, vyzdvihuje nejlepší díla, přibližuje avantgardní experimenty a výstřelky, ale zmiňuje i pády a nezdary, které komiks několikrát uvrhly mezi šestákovou literaturu. Text v knize doprovází přes 500 ukázek komiksů a obálek knih.

Nechybí čeští komiksoví autoři

Vychází 1 001 komiksů,  skutečný „světový kanón“ komiksu„Čím je tahle kniha pro českého čtenáře nejcennější? Tím, že se nám do ní podařilo zařadit deset hesel významných českých komiksů např. od Káji Saudka, Ondřeje Sekory, Bohumila Konečného a dalších; doplnili jsme i data vydání světových komiksů u nás," upřesňuje Ondřej Müller, redaktor knihy a programový ředitel společnosti Albatros Media, a.s. V průvodci najde čtenář hlavně díla 20. století, ale nechybí ani některá zásadní díla 19. století. Editor Paul Gravett ukončil knihu klíčovými díly roku 2011.

„Můžu vám zaručit, že zde nenajdete všechny své oblíbence, ale stejně tak se zaručím, že objevíte některé zbrusu nové. Komiksy jsou kusem mého života a doufám, že některé z těchto tisíc jedna komiksů se stanou pevnou součástí i toho vašeho," vzkazuje čtenářům Paul Gravett, který do publikace zařadil vedle amerických (např. Carl Barks), japonských (např. Osamu Tezuka) a francouzských děl (např. Jasques Tardi) také komiksy z méně známých oblastí, jako je Afrika, Střední a Jižní Amerika, ale i klíčová díla z Indie (o některých se u nás píše vůbec poprvé). V tomto komiksovém průvodci dal Gravett přednost hlavně postavám a myšlenkám, které se v komiksu původně zrodily, před těmi, jež pocházejí druhotně z knih a filmů. Přesto zde čtenář najde Tarzana, Kačera Donalda, Ferdu Mravence, Batmana i Aloise Nebela.

Paul Gravett navštíví Prahu ve dnech 3. – 4.11.

Paul Gravett je jedním z nejznámějších anglických odborníků na vývoj komiksu, ale především je nadšeným sběratelem, fanouškem a teoretikem této umělecké formy, o níž umí vyprávět s espritem a se suverénní znalostí věci.

V 80. letech založil časopis Escape Magazine a uvedl na scénu několik nových originálních avantgardních kreslířů, v 90. letech byl ředitelem nadace The Cartoon Art Trust, která podporovala bouřlivě se rozvíjející mladou britskou komiksovou scénu. Je autorem tří významných publikací o světovém komiksu, mimo jiné i knihy o japonské manze. Jeho obří průvodce světovým komiksem 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete, má své oficiální pokračování na webové stránce www.paulgravett.com.

Své dílo sám představí

Paul Gravett přijíždí do Prahy 3. 11. u příležitosti festivalu KomiksFEST!, aby zde našim čtenářům představil své velkolepé dílo, které sestavil a přispěl do něj i mnoha hesly. O komiksu umí mluvit poutavě a srozumitelně a nadchne všechny, kdo se o tuto formu začínají zajímat, ale i na vysoké odborné úrovni a dokáže zajímavě komentovat vývoj komiksu od jeho počátků k barvité a mnohotvárné současnosti.

Komiksový guru Paul Gravett u příležitosti festivalu KomiksFEST! navštíví Prahu.

„Jeho jedinečnou předností byla velkorysost, s jakou nám dovolil do své knihy vložit významné české komiksy a doplnit informace týkající se českého knižního trhu, právě proto, že ví, jak si fanoušci takových informací cení," dodává Ondřej Müller k tvůrčí spolupráci s Paulem Gravettem.