Kniha s mírně komplikovaným názvem Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel je svého druhu cestou zpět ke kořenům popkulturního fenoménu.

Začíná přiblížením složitého období, kdy Rowlingová měla hotový první díl a nástin celé ságy, ale žádný vydavatel o ni neměl zájem. Věděli jste, že proslulé nakladatelství Bloomsbury knihu nakonec vydalo až poté, co osmiletá dcera jeho zakladatele přečetla rukopis a napsala o ní ani ne 20 slov? Napsala, že si neumí představit více vzrušující knihu, která by osmileté dítě mohla dostat. Podobných příhod je kniha plná.

Publikace vznikala v součinnosti s Britskou knihovnou, která uspořádala výstavu Harry Potter: A History of Magic. Díky tomu nabízí také řadu reprintů originálních stránek, původní kresby J. K. Rowlingové, které naznačují, jak si Harryho představovala. O profesionální ilustrace se postaral Jim Kay, který nyní kreslí novou edici potterovské ságy.

Víc než Potter

Kniha je logicky zaměřena především na fanoušky mimořádně nadaného a odvážného Harryho Pottera a jeho přátel z Bradavic. Jde však mnohem dál. Jak naznačuje titul knihy, má jít o cestu dějinami čar a kouzel. To však neznamená, že jde pouze o dějiny Harryho Pottera.

Tvůrci připomínají i dějiny skutečné britské magie. Vysvětlují se zde pojmy, které v knihách a filmech padnou, a děti by si mohly myslet, že jde o další výtvor fantazie J. K. Rowlingové. Ale není tomu tak.

Autorka svůj příběh budovala na pevných základech, ať už historických, či literárních. Čtenáři se tak dozvědí, co je bezoár, kotlík z Battersea, jaký osud potkal čarodějnice na britských ostrovech nebo se dozvědí, jaké nebezpečí jim může hrozit od zdánlivě obyčejných ropuch.

To vše z knihy činí skvělý dárek před blížícími se prázdninami pro děti, které možná tolik nemusejí Harryho Pottera, ale rozhodně se těší na letní dobrodružství.