Kniha s mírně komplikovaným názvem Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel je svého druhu cestou zpět ke kořenům popkulturního fenoménu.

Začíná přiblížením složitého období, kdy Rowlingová měla hotový první díl a nástin celé ságy, ale žádný vydavatel o ni neměl zájem. Věděli jste, že proslulé nakladatelství Bloomsbury knihu nakonec vydalo až poté, co osmiletá dcera jeho zakladatele přečetla rukopis a napsala o ní ani ne 20 slov? Napsala, že si neumí představit více vzrušující knihu, která by osmileté dítě mohla dostat. Podobných příhod je kniha plná.

Vyhlášení české Miss 2018 v Gongu.Zleva Amálie Sloupenská, Aneta Mitušinová, Nikola Bechyňová, Jana Šišková
OBRAZEM: Finále České Miss 2018. Prohlédněte si nekrásnější dívky

Publikace vznikala v součinnosti s Britskou knihovnou, která uspořádala výstavu Harry Potter: A History of Magic. Díky tomu nabízí také řadu reprintů originálních stránek, původní kresby J. K. Rowlingové, které naznačují, jak si Harryho představovala. O profesionální ilustrace se postaral Jim Kay, který nyní kreslí novou edici potterovské ságy.

Víc než Potter

Kniha je logicky zaměřena především na fanoušky mimořádně nadaného a odvážného Harryho Pottera a jeho přátel z Bradavic. Jde však mnohem dál. Jak naznačuje titul knihy, má jít o cestu dějinami čar a kouzel. To však neznamená, že jde pouze o dějiny Harryho Pottera.

Tvůrci připomínají i dějiny skutečné britské magie. Vysvětlují se zde pojmy, které v knihách a filmech padnou, a děti by si mohly myslet, že jde o další výtvor fantazie J. K. Rowlingové. Ale není tomu tak.

Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem ve Zlíně odhalili Ivana Andrlová a Maroš Kramár.
Maroš Kramár: Říkali, skoč z mostu. Pod hladinou byla stará mostní konstrukce

Autorka svůj příběh budovala na pevných základech, ať už historických, či literárních. Čtenáři se tak dozvědí, co je bezoár, kotlík z Battersea, jaký osud potkal čarodějnice na britských ostrovech nebo se dozvědí, jaké nebezpečí jim může hrozit od zdánlivě obyčejných ropuch.

To vše z knihy činí skvělý dárek před blížícími se prázdninami pro děti, které možná tolik nemusejí Harryho Pottera, ale rozhodně se těší na letní dobrodružství.

Delirium.
Filmová hrůza. Dům je častým motivem slavných hororů