„Podařilo se nám rekonstruovat život skutečné osoby díky tomu, že Kopečného dcera Marie věnovala otcovu pozůstalost muzeu. Do dneška se zachovaly osobní věci Kopečného, které můžeme vystavit, osobní identifikační známka, buzola, ručník, ale třeba i jégrovky (spodní prádlo) s průstřelem," uvedl Tetřev.

Jaroslav Kopečný byl za války raněn, dostal se do týlu k sanitě, kam si přinesl fotoaparát. Vznikly tak snímky, které zachycují vojáky, civilisty, domy, kostely či přístavy. K vidění jsou nejen na panelech výstavy, ale také v periskopu, který nabízí pomyslný výhled nad zákopy.

„Východočeské muzeum tentokrát opomíjí takzvané velké dějiny a věnuje se osudům lidí. První světová válka je v našem pojetí historií každého z nás," řekl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Bojující státy vyzkoušely v první světové válce mnoho nových zbraní, část výstavy proto patří jim. Ukazuje například ruský kulomet Maxim, pistole, revolvery, bodáky nebo starší zbraně, které armády nechaly předělat pro aktuální potřeby.

„K výzbroji patří i výstroj a její proměny, které reagovaly právě na nové způsoby boje. Ke slovu tak za první světové války opět přišly přilby a pancíře," uvedl Tetřev.

Prostor je věnován také válečnému zdravotnictví a péči o válečné invalidy. Bídu v zázemí představují autentické příděly potravin včetně dochovaných houstiček, ale i dalších základních potřeb.

„Celá válka je podle mě doslova ždímání lidí a to, že monarchie nezajistila základní životní potřeby lidí v týlu, je hlavním důvodem, proč se rakousko-uherská monarchie zhroutila," řekl kurátor.

Výstava potrvá do 25. září a vznikla ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci. Expozici doplní obrazy pardubického rodáka Jaroslava Gruse, který narukoval na italskou frontu. Ve sbírce je má pardubická Východočeská galerie.