Do Světa pohádek Boženy Němcové se vstupuje skrze 2,5metrovou maketu její knihy. Výstava se rozkládá na více než 1000 metrech čtverečních a je rozdělena do tří galerií. První nahlíží do osudu Boženy Němcové. Prohlédnout si zde lze repliku stolu, u něhož tvořila, či šest kostýmů z televizní minisérie Božena. Ty ukazují, jak se postava Boženy v čase vyvíjela od mladé naivní dívky do starší dámy poznamenané svým krutým osudem.

Druhou galerii tvoří interaktivní pohádkové místnosti a poslední část se věnuje dalším dílům, které Božena Němcová zanechala. Obsahuje mimo jiné audio ukázku jejích dopisů.

Kostýmy jsou lákadlem

Významným exponátem závěrečné části je první vydání stěžejního díla nejen v tvorbě Němcové, ale v české literatuře vůbec – Babičky. Čtyři šedesátistránkové sešity svázané do jedné knihy budou po skončení výstavy vydraženy. Výtěžek z dražby půjde na charitativní účely.

K největším lákadlům výstavy patří kostýmy z nejznámějších a nejsledovanějších českých pohádek, které byly natočeny na námět vyprávění Boženy Němcové. Před návštěvníky díky nim ožijí filmy S čerty nejsou žerty, Byl jednou jeden král, Princ a večernice, Pyšná princezna, Sedmero krkavců, Tři bratři či Tři oříšky pro Popelku. Celkem je z filmových pohádek vystaveno 42 kostýmů.

Herečka Libuše Šafránková
Barunka z Babičky, milovaná Popelka. Připomeňte si slavné role Libuše Šafránkové

Srdcem výstavy je pak osm tematických pokojíčků. Ty do pohádek přímo vtáhnou. Třeba v Pekle na zájemce čeká řádění v pekelném kotli, v Nebi zase odpočinek mezi polštářovými mraky, ve Světnici si malé Popelky zkusí roztřídit hrách od popela. „Jednotlivé pokojíčky spojují edukaci a zábavu. Děti si v nich užijí legraci a zároveň slouží jako poutavý vzdělávací prvek,“ říká kurátorka Zuzana Tóthová.

Vytvořte si své pokračování pohádky

Návštěvníci výstavy se seznámí také s různými edicemi pohádek. Uvidí, jak se jednotlivá vydání v čase měnila, a na deseti obrazovkách mohou sledovat filmové ukázky. Do pohádek je možné se na výstavě i zaposlouchat. Do audio verzí je načetly známé osobnosti jako Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Vojta Kotek, David Koller, Erika Stárková, Dara Rolins, Marta Jandová nebo Pavel Trávníček.

Výstava návštěvníky zapojuje prostřednictvím interaktivních prvků. Například v unikátní elektronické knize si prolistují jednotlivé edice pohádek. Vytvořit vlastní pokračování pohádky umožní na konci výstavy interaktivní stěna s výzvou „Dokonči příběh pomocí provázku“.

OD Kotva.
Čtyři miliardy korun. Obchodní dům Kotva v centru Prahy změnil majitele

„Cílem výstavy je podpora četby u dětí, protože čtení rozvíjí fantazii, představivost a vnímání našeho světa. A porozumění pohádkám je pro děti obzvlášť důležité. Učí nás základním morálním hodnotám, rozpoznávat dobro od zla, pomáhat nezištně slabším nebo třeba nebát se postavit zlu čelem,” dodává producent výstavy Viktor Mastník.