Kostelík je vysoký 1,80 metrů, domečky mají výšku 80 centimetrů, postavy 50 až 70 centimetrů. Lidé se zde zastavují a výstavu obdivují. „Už jste psali v novinách o té naší výstavě? Září do noci, je krásná a pohladí po duši. Něco takového nikde jinde v okolí nemají," vzkázala naší redakci jedna z obyvatele Otic Marie Šaferová.

Má pravdu. Malý vestibul otické školy je jako stvořený nabídnout kolemjdoucím přímo z chodníku pohled přes prosklené dveře jako do výstavní síně. Výstava, jejíž autorkou je místní paní učitelka Marcela Šímová, zde bude umístěna až do konce prosince.

Prosinec je plný Ladových výročí

„Mám Josefa Ladu a jeho tvorbu moc ráda. Pohled do zasněžené, malebné Ladovy vesničky v tomto zimním čase a v této hektické době určitě pohladí po duši nejednoho náhodného dětského i dospělého diváka," uvedla Marcela Šímová, která výstavu uspořádala ze dvou dalších důvodů.

„Právě v prosinci letošního roku uplynulo 125 let od Ladova narození a 55 let od jeho úmrtí," dodala autorka, která má už nyní nápady, jak výstavu v příštích letech rozšíří. O Otických se v poslední době v novinách často píše. Naposledy v souvislosti s jejich obrovským adventním věncem, který je k vidění na prostranství v centru obce.

Kdo byl… Josef Lada

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v rodině ševce v Hrusicích. Z Hrusic a okolí také čerpal řadu námětů svých obrazů. Ve 14 letech odešel do Prahy, aby se učil malířem pokojů a divadelních dekorací. V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav.

Působil jako karikaturista, ilustrátor a také jako spisovatel. Kromě mnoha pohádek a knih pro děti, které sám napsal, k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce, ilustroval především Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a další knihy od Jaroslava Haška, dále Tyrolské elegie, Krále Lávru a Epigramy od Karla Havlíčka Borovského, Erbenovy a Drdovy pohádky a další.

Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu Hrátky s čertem z roku 1956. Lada se stal spolu s Čapkem, Nezvalem a Vančurou jedním ze zakladatelů tzv. „moderní pohádky" v české literatuře a obdržel za svoje dílo roku 1947 titul národní umělec.

Zemřel v Praze 14. prosince 1957.