Zašlých fotografií jsou plné rodinné archivy, a zatímco pro mnohé znamenají jen sentimentální vzpomínky na nikdy neviděné příbuzné, pro někoho jiného mohou představovat inspiraci pro tvorbu vlastních světů. A právě takové světy můžete nyní navštívit na výstavě Past Lives, kterou pořádá pražská galerie Arcimboldo, v níž se symbolicky snoubí tradiční architektura s moderním interiérem.

Branické divadlo.
Branické divadlo bude hostit nový cirkus

Expozice stojí na tvorbě dvou umělců, kteří pracují se starými fotografiemi. První je Jana Palečková, původem Pražačka žijící a tvořící v Americe. Tam i v Česku navštěvuje bleší trhy, kde shání staré snímky, převážně portréty. Ty pak přetváří olejovými malbami, někdy jen jemně, dokreslením nějakého motivu, jindy zcela zásadním předěláním kompozice.

Formát fotografie však vždy zůstává původní, výsledek tak působí stále jako dobová fotka.

Nicméně zásahem umělkyně se mění z portrétu na samostatný mikrosvět, lehce i více absurdní, tragikomický, někdy obraz působí jako ilustrace k vědecko-fantastickému románu.

Nečekané situace, snové krajiny

Druhým autorem je David Kolovratník, jehož práce je odlišná. Z dávných rodinných fotek si vypůjčuje motivy, kterým na velkých plátnech domalovává zcela nová prostředí, a tím i kontext. Postavy se tak ocitají ve zcela nečekaných situacích, ve snových krajinách, které vzbuzují někdy úsměv, ale jindy třeba i pocit stísněnosti, strach.

V srdci New Yorku. Jack Kerouac pózuje na náměstí v Greenwich Village
Skrze jeho dílo objevují miliony čtenářů svět. Před padesáti lety zemřel Kerouac

Zpětně pak divák přemýšlí i nad původní figurou, která by v původním kontextu originální fotografie působila normálně.

„Ač ani jeden z umělců nemá formální umělecké vzdělání, což je další spojující aspekt této výstavy, každý si našel svébytnou uměleckou cestu a téma, na kterém několik let pracují, rozmýšlí ho a posouvají je stále dál,“ uvádí Oldřich Hejtmánek z galerie a aukční síně Arcimboldo.