„Dnešní výstava tak trochu vybočuje z rámce těch předchozích, které se v drtivé většině věnovaly českým vojenským tradicím, kterým vesměs dominují muži," řekl při zahájení výstavy náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Prvně v uniformě

První ženy oblékly československou uniformu za druhé světové války. Do té doby v armádě nesloužily. Spoluautor výstavy Jindřich Marek z Vojenského historického ústavu řekl, že se ženy objevovaly i v legiích nebo v rakousko-uherské armádě jako zdravotnice, nebyly ale zařazeny do vojska. „Až 1942 v ruském Buzuluku děvčata poprvé oblékla vojenskou uniformu," řekl. I když se s nimi počítalo především na pozice zdravotnic nebo spojařek, prošly i výcvikem se zbraní. Některé z nich sloužily i jako sniperky nebo u obsluhy protileteckých děl.

Umístění

Několik jich také jako výsadkářky seskočilo na pomoc Slovenskému národnímu povstání. „Nejeden z výsadkářů po válce přiznal, že obavy před seskokem či vyčerpání při přesunech v horách překonal jen díky tomu, že se styděl prokázat méně odvahy a houževnatosti než ženy," uvedly autoři výstavy na jednom z panelů. Koncem války byly v československých jednotkách stovky žen, poznamenal Marek.

Desítky sloužily také na západní frontě. Velká Británie ale podle Marka dbala pečlivě na to, že ženy nesměly být nasazovány v první linii. Většinou tak působily jako zdravotnice nebo v pomocných oddílech. Další Čechoslovačky působily v jugoslávských partyzánských oddílech.

Věra Holuběva


Některé ženy vstupovaly do armády velmi mladé. Věra Holuběva, která se zahájení výstavy zúčastnila, novinářům řekla, že byla přijata ve 14 letech. O vstup se přitom pokoušela již o dva roky dříve. Velitel československé jednotky Ludvík Svoboda si ji dobíral, že musí vyrůst a unést pušku. „Pušku udržím, naučím se střílet a zajmu Hitlera," odpověděla mu tehdy. V armádě působila jako spojařka a zažila i krvavé boje na Dukle.

Válečné hrdinky

Výstava s podtitulem „často statečnější než muži" připomíná i hrdinky z domácího odboje nebo ženy, které prošly koncentračními tábory. Zabývá se i novodobými válečnými veteránkami, které působily třeba v misích v Afghánistánu.

V současné době tvoří ženy 13 procent českých vojáků. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce pro ně není uzavřena žádná jednotka. Pokud splní podmínky, mohou sloužit i u bojových oddílů. Ženy tak mají zastoupení i u výsadkářů nebo mezi piloty.

Čtěte také: Výstava v Praze představí osud Josefa Toufara a Jana Zahradníčka