„Všechno se zavčeluje a je vidět, že lidé se k přírodě vracejí. Poslední dva tři roky je včelaření skutečně fenomén. Pohltilo i mě. Tak nás napadlo zorganizovat včelařskou výstavu, protože ani staří rodáci si nevzpomínali, že by se podobné setkání v Dědicích někdy konalo," zmiňuje organizátor.

Miloš Roudenský z Vyškova mu dává za pravdu. Když byl malý kluk, doma včely mívali. V důchodovém věku se k včelařství vrátil. „Věnuji se tomu asi posledních pět let, manželka mi pomáhá. Přes produktivní věk totiž nebyl jednoduše čas. Fascinuje mě pracovitost včeliček. Pokud vím, tak je v Dědicích taková výstava poprvé. V loňském roce byla v Hamiltonech," připomíná Roudenský.

Okolo pobíhající děti mezitím zaujalo včelařské oblečení, jiné se soustředí na malování včel. Včelaření je podle Wasserburgera víc než o dřině o vášni. „Chodil jsem do dvou kurzů, nakoupil si postupně deset včelstev a začal. Péče o včely a život kolem nich mě fascinují," pokyvuje.

V podstatě začíná, byl opatrnější, ale s letošní snůškou je i tak spokojený. „Měl jsem ze čtyř včelstev asi sedmdesát kilo. Učím se. Je třeba mít pokoru. Nejde si něco naplánovat, bouchnout do stolu s tím, že to tak bude," zdůrazňuje organizátor výstavy.

Tomu, že je včelaření velkým trendem, odpovídá i zájem veřejnosti. „Máme z toho velmi dobrý pocit. Za dvě hodiny od slavnostního otevření přišlo padesát lidí," poznamenává šéf osadního výboru, který zájemcům ukazuje, jak se stáčel med na starém medometu a jak funguje moderní.

„Předvádíme veškeré včelí produkty, nechybí přednáška o životě včel, děti se zabaví, vyrobí si z včelího vosku svíčky, malují si nebo zdobí perníčky. Nabízíme i naučné filmy nebo informativní panely," vyjmenovává hlavní organizátor s tím, že za akcí kromě dědického osadního výboru stojí také Základní organizace Českého svazu včelařů Vyškov a dědická prodejna Včelka, která se na včelí produkty zaměřuje.

Za ní právě odpřednášela Iveta Vašková z Dědic, která rovněž včelaří. „Seznámila jsem zájemce s včelími produkty, jako jsou med, včelí vosk nebo třeba mateří kašička. Pověděla jsem jim také o léčebných účincích. Včelí produkty se dají použít nejen v kosmetice, ale i v lékařství. Známé jsou například obvazy napuštěné medem, které velmi dobře léčí rány," poučuje Vašková s tím, že druhou přednášku bude mít na starosti samotný předseda vyškovské organizace Ivo Peloušek.

PŘÍJEMNÝ ADRENALIN

Podle Wasserburgera má spolek momentálně zhruba 120 členů. „Včelaření je poměrně hodně finančně náročné. A vlastně i časově. Nemusí se k včelám sice chodit dvakrát denně jako ke králíkům, ale stáčení, ničení škůdců vykuřováním nebo třeba zakrmování dost času vezmou. Letos byl navíc silný rok na rojení, takže je třeba si hlídat, aby matka neodešla s včelstvem. Je to prostě trochu adrenalin," usmívá se Wasserburger.