Výstavu zastřešuje název Saudek & Saudek a připravila ji pražská galerie Gallery Art of Prague. „Zhruba dvě stovky děl, které představíme, pochází ze soukromé sbírky. Bude to průřez jejich tvorby od 50. a 60. let 20. století až po současnost. K vidění bude zhruba šedesát kreseb Káji Saudka a na sto fotografií Jana Saudka, včetně těch nejklasičtějších jako Hey, Joe! a dalších," uvedl kurátor výstavy Miroslav Houška.

Tvorbu Káji Saudka zastoupí především komiksové kresby, předlohy k tištěným komiksům a některé ukázky jeho obrázků v tisku. „Představíme i ukázky z tvorby pro již legendární, populárně-na-učný televizní seriál Okna vesmíru dokořán," dodal Houška. Dále prostor muzea zaplní například pomalované židle či paraván Jana Saudka. „Plánujeme i komentovanou prohlídku se synem Jana Saudka Samuelem," doplnil kurátor.

Výstava je podle něj načasovaná právě k letošnímu výročí stejně jako například nedávno uvedený film Fotograf v režii Ireny Pavláskové, v němž živelného, ale i křehkého Jana Saudka ztvárnil Karel Roden. „To, že jsou obě události spojené se začátkem roku, je náhoda. Naše výstava začne 12. února v Brně a poté ještě poputuje do Prahy," poznamenal Houška.

výstava v brněSaudek & Saudek (výstava k 80. výročí Karla a Jana Saudkových). Místo: hrad Špilberk
12. února až 12. dubna 2015

Vstupné: vstupenka pro dospělého stojí 100 korun, snížené vstupné je 60 korun. Rodinné pak 230 korun a školní výpravy zaplatí 40 korun za žáka. Děti od dvou do šesti let 10 korun.

Fotograf Jan Saudek se hlavně v počátcích své tvorby zabýval tematikou dětství a vztahu mezi dospělými a dětmi. Ústředním námětem se mu stala žena, ženské tělo a vztah ženy a muže. Od roku 1977 své snímky koloruje a i ve světě se stal respektovaným umělcem. V současnosti žije Jan Saudek s ženou Pavlínou, s níž má tři děti: Matěje, Annu-Marii a letos v lednu narozenou Josefínu.

Jeho bratr Karel, který též ilustroval řadu knih, má s manželkou Johanou dceru Bereniku a syna Patrika. „S Pavlou a Berenikou jsme v návaznosti na výstavu v kontaktu. Účast na vernisáži přislíbila Berenika Saudková a Samuel Saudek, možná přijede i Jan Saudek," uvedl kurátor Houška. Upřesnil, že vernisáž bude 11. února, návštěvníkům se výstava otevře o den později.

Přístupná bude do dubna a poté se přesune na Staroměstské náměstí. „Tvorbu Saudků znám, i když Jan Saudek je mi známější. Ale znám je spíš zprostředkovaně, z médií a různých reprodukcí. Hlavně proto se chci přijít podívat. Chci se přesvědčit o tom, jak jejich díla vyzní v přímém kon-taktu, a jsem zvědavá, jakou bude mít výstava atmosféru," uvedla Hana Haasová z Brna.

Muzeum města Brna, které Špilberk organizačně zaštiťuje, s velkou diváckou odezvou počítá. „Zájem je velký už teď a chceme lidem vyhovět. Proto výstavu zpřístupníme od pondělí do pátku, vždy od 9.00 do 17.00 hodin," uvedla mluvčí Muzea města Brna Martina Šmídtová.