Impulsem byly „procházky na hranicích“, s nimiž přišel loni v dubnu germanista Jan Kvapil a jež byly reakcí na březnové vládní opatření o dočasné ochraně vnitřních hranic České republiky. Od půlnoci 13. března byl cizincům z tzv. rizikových oblastí zakázán vstup na naše území a opustit republiku bylo trestné.

Vernisáž výstavy snímků soběslavského rodáka Michala Petrů se uskutečnila v galerii Hláska v pátek 4. června 2021.
Fotí jen na mobilní telefon. Michal Petrů přesto vytváří umělecká díla

První setkání se loni uskutečnila na pěti místech na zelené hranici mezi Českou republikou a Německem. Jan Kvapil se svým německým kamarádem Stephanem Messnerem poté vytvořili facebookovou skupinu Soboty pro sousedství / Samstage für Nachbarschaft / Soboty dla sąsiedztwa. Pod touto hlavičkou se v květnu a v červnu uskutečnila další čtyři setkání, 30. května to bylo na 18 místech.

Autorka výstavy Lenka Šaldová posbírala od aktérů setkání téměř 1500 fotografií, k vidění jsou tu ale i ručně malované transparenty se vzkazy sousedům, kamínky, symbolické papírové květiny sousedství, vlajky, zpěvníky nebo obří dřevěné ruce připevněné na houpačce, aby si jimi mohli lidé potřást aspoň na dálku. Připomínají, že žijeme v jednom společném evropském prostoru a že příhraniční oblasti jsou natolik propojenými regiony, že hranice pro zdejší lidi už neexistují.

Dr. Josef Chrastil při ukázce společenského tance ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.
Učil i Menšíka či Dejdara. Proslulý pražský taneční mistr slaví 95

Výstava, nad níž převzal záštitu velyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng, potrvá v Muzeu české loutky a cirkusu do konce tohoto listopadu.