Art brut je v přeneseném významu neprofesionální, neakademické umění, jsou to díla neškolených lidí. Podstatná je pro ně posedlost, která vytváří zcela osobitý, imaginativní pohled na vnitřní skutečnost.

Výstava v DOX chce toto umění představit jako projev, který je nadčasový a není omezen dobou vzniku výtvarného směru v první polovině 20. století. "Výtvarná aktivita je něco, co patří do genetického kódu člověka, a je to způsob, kterým se člověk vyrovnává s vnější realitou. Chtěli jsme ukázat životní příběhy autorů a jejich prostředí, že je to něco, co souvisí s osobností člověka a jeho životním prostředím, řekla Zemánková.

Součástí projektu Art brut Live je i výstava více než stovky snímků švýcarského fotografa Maria Del Curta. Jeho portréty umělců art brut společně se záznamy prostředí, ve kterých žijí a tvoří, mohou být klíčem k pochopení jejich tvorby.

Decharmova kolekce obsahuje na 3500 prací tří stovek umělců z celého světa a patří mezi nejvýznamnější sbírky svého druhu. První výstavou, která byla jakýmsi historickým průřezem sbírky abcd, se v Praze konala v roce 2006 v Galerii hlavního města Prahy.

Autorem pojmu art brut je francouzský malíř, teoretik umění a sběratel Jean Dubuffet, označoval jím díla vytvořená lidmi, kteří nejsou dotčeni uměním a kulturou, proto nic nenapodobují a vše vychází z jejich nitra.

Někteří tvůrci art brut se snaží o symbolické ovládnutí prostoru, navrhují utopické urbanistické projekty a přetvářejí vlastní životní prostor. Jiní se snaží tvůrčím aktem prozkoumat své tělo, vypořádat se s traumatizujícími prožitky, nebo naopak zvěčnit momenty slasti – sestavit osobní relikviář, corpus delicti vlastní existence. Vznikají tak magické objekty, léčebné stroje, gestické malby i díla na pokraji vědeckého projektu.

Další tvůrci zvou do svého mentálního prostoru. Nechávají nahlédnout do svých intimních záznamů, dopisů, deníků a šifrovaných zpráv, skrze které komunikují se sebou samými, se svým okolím, ale i s tím, co je přesahuje.