Kromě dokumentů a fotografií si lidé prohlížejí dárky, které tehdy děti mohly najít pod vánočním stromečkem. „Starší návštěvníci si určitě zavzpomínají, jak si hráli s některými z vystavených hraček nebo nosili podobné oblečení," upozornil Martin Mudroch. Na výstavě návštěvníci dokonce ochutnávají i cukroví. „Napekly ho místní ženy podle dobové brožury s názvem Vaříme z přídělu. Je to takové šizené cukroví, které se tehdy dělalo. Je v něm málo tuku a cukru," vysvětlil správce muzea Mudroch. Výstava je podle něj konfrontací okupačních Vánoc s Vánocemi ve stylu Děda Mráze. „Exponáty reflektují Vánoce v těchto letech obecně a v podobě konkrétních exponátů také přímo ve Svratce a okolí," podotkl správce.

Návštěvníci na výstavě najdou i oblečení z válečných let, třeba boty s dřevěnou podrážkou. Mezi exponáty jsou také hračky, mixér, žehlička a další tehdy používaná elektrotechnika, knihy a další věci, které lidé tehdy mohli najít pod vánočním stromečkem. Na výstavě jsou i kuchyňské předměty, jejichž výroba má na Svratecku tradici.

Mezi exponáty najdou návštěvníci i záznamy vyprávění pamětníků, kteří válečné svátky prožili na vlastní kůži. „Kapra jsme nemívali nikdy, vždycky jsme si koupili uzenáček nebo slanečky, maminka je naložila se zelím. Za války na lístky i pomeranče, ale jen na Vánoce. Z cukroví maminka dělala keksy, pracky, vanilkové rohlíčky a škvarkové cukroví, místo oříšků se dával bílý mák, sel se k obyčejnému máku. Dárky bývaly hlavně praktické - když byly potřeba boty, dostali jsme je pod stromeček. Každý z nás pak měl svou Vánočku, mívali jsme i čaj s punčem," můžete si přečíst vzpomínky Boženy Novotné, rozené Škraňkové, z Trhonice u Jimramova.

Exponáty dílem zapůjčil skanzen Soubor lidových staveb Vysočina, další poskytlo Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Některé exponáty přinesli místní lidé. „Dokonce nosí další přímo na výstavu," připomněl Mudroch. Vánoční výstava potrvá jen krátce. „Do 30. prosince, denně máme otevřeno od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin," zve k prohlídce Martin Mudroch. Svratecké městské muzeum výstavu pořádá letos potřinácté. Každoročně se setkává s velkým zájmem, navštěvují ji pravidelně stovky lidí. Minulá byla zaměřená na svět čokolády.