Akce, která je součástí festivalu sexuálních menšin Prague Pride a pořádá ji Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) chce velkoformátovými snímky upozornit na to, že v Česku se dvěma matkami či dvěma otci vyrůstají tisíce dětí. Zákony na tuto skutečnost ale nepamatují.

Zákony na ně nepamatují

„Je potřeba tyto rodiny zviditelnit a ukázat, že tu jsou. Paragraf v zákoně o registrovaném partnerství sice zakazuje adopce, ale tohle je jiný případ. Ty děti mají jednoho biologického rodiče. Naším cílem je uzákonit, aby mělo právo a mohlo dostat i toho druhého," řekl médiím Zdeněk Sloboda z PROUD.

České zákony neumožňují, aby partneři či partnerky v Česku adoptovali biologického potomka svého protějšku, i když se o dítě starají od jeho narození.

Znevýhodněné děti

Právě toto motivovalo k pózování i Libuši z Prahy, která se svou partnerkou Markétou vychovává syna Toníka. „Děti z rodin, jako je ta naše, jsou ve srovnání s ostatními dětmi znevýhodněné. Kdyby se mojí ženě nedej bože něco stalo, tak mi můžou dítě vzít a poslat ho do dětského domova. To by se mělo změnit," vysvětluje žena důvody, proč společně s partnerkou a dcerou svolila k vytvoření společné fotografie.

Hrdá máma se neobává toho, že by jim zveřejnění soukromí mohlo uškodit. Dokonce tvrdí, že je tomu přesně naopak. „Čím víc lidí bude vědět, že tyhle dvě sousedky, o nichž si myslí, že jsou to sestry nebo nějaké příbuzné, jsou lesby s dítětem a uvidí, že to dítě prospívá tím míň se budou bát a bude jim to připadat normálnější," míní.

Kladné ohlasy publika

Ohlasy na výstavu jsou zatím veskrze kladné, i když ne všichni, kdo ji shlédli, s adopcí dětí homosexuály souhlasí. Například Pražanka Olga Janoušková, která si fotografie prohlédla cestou do práce. „Fotografie jsou pěkné a děti na nich vypadají spokojeně. Pro adopce bych ale ruku zatím nezvedla," říká žena.

Organizátoři začali s přípravou výstavy před půl rokem poté, co je oslovili pořadatelé Prague Pride. Přemýšleli, jak by téma rodičovství pro festival pojali. Nakonec se rozhodli, že veřejnosti homosexuální rodiny ukážou. V Česku prý totiž se dvěma otci či dvěma matkami vyrůstá několik tisíc dětí. Sloboda ale připouští, že uskutečnění nápadu byla téměř nadlidská práce. Většina rodin totiž většinou z obavy z reakcí okolí účast odmítla. Sloboda doufá, že se „12 statečným" zveřejnění jejich soukromí nevymstí.

VLADIMÍR BARÁK