Společně s kolegyní Jaroslavou Garšicovou u obrazu zapózovali fotografovi Břeclavského deníku. Stejný obraz a desítky dalších uměleckých děl si od pěti hodin odpoledne prohlížel zástup návštěvníků, kteří si nenechali ujít úvodní vernisáž.

„Vystavuje tady řada mých známých. Více se sice zajímám o fotografii, ale malbou se inspiruji. Využití prostoru bývalého cukrovaru se mi líbí, možná by jen ještě snesl decentní úpravy," zmínil jeden z příchozích Antonín Průdek.

Upřednostnili kvalitu

Zatímco loni mezinárodní setkání umělců patřilo filmu a fotografii, letos se pozornost upíná k olejomalbám, akrylům, grafikám, plastikám, keramice a kombinovaným technikám. To vše ve velkých zavěšených formátech. Obrazy v prostoru vypadají, jako by se vznášely.

Břeclav si mezi zahraničními výtvarníky získala jméno už po loňském ročníku, kurátoři tak některé zájemce o práci a výstavu v bývalém břeclavském cukrovaru, kde se umělecké setkání koná, museli odmítnout. „Některé věci se prostě nehodily do konceptu," zdůvodnila Garšicová. Blažek ji doplnil: „Taky jsme zohlednili kvalitu. Co si budeme nalhávat, některé věci nesplňovali naše požadavky. S díky jsme je odmítli, ale uděláme třeba jinou výstavu." Řada výtvarníků pochází z Dolního Rakouska. Autoři jsou převážně z Dolního Rakouska a oblasti Weinviertelu, kam patří například Hohenau, Stockerau či Vídeň. Jejich působení v Břeclavi pokládají kurátoři za klíčové.

„Chceme to tady trochu provětrat. Podívat se, co a jak dělají jiní a jak. A nastavit sami sobě zrcadlo," uvedl Doležal. Pořádající Sdružení břeclavských výtvarníků si od mezinárodního setkání slibují nová přátelství, kontakty a příjemně strávené chvíle. „I po více než dvaceti letech od pádu železné opony není totiž zdaleka známo, co se děje za hranicemi našich sousedů," uvedla jednatelka spolku Martina Sanollová. Významným hostem se stal mikulovský rodák a kurátor úspěšné Dílny Libor Lípa.