Na první pohled to působí jako nesmyslný jednání úředního šimla. Ale když se nad tím zamyslíme, nelze než dát SOZE za pravdu. Zatímco česká OSA postává při zdi a bojácně kasíruje pouze rádia a hudební kluby, SOZA se toho nebojí a s fakturou v ruce se hrdě vrhá do boje proti krizi hudebního průmyslu.

Proč bychom se stále měli vymlouvat na to, že tu krizi způsobujou lidi, co nelegálně stahujou muziku. Vždyť těch je v důsledku jen pár desítek nebo stovek tisíc. Na těch si toho moc nevezmeme. Místo toho bychom se měli zaměřit na ty milióny zločinců, co si zdarma pískají na ulici, načerno zpívají ve sprše či hrajou u táboráku, aniž by za to platili poplatky.

Namítáte, že si každej může pískat, co chce? Ale jistě. Proti tomu nikdo nic nemá. Ať si každej píská, co chce. Ale měl by si nejdřív zkontrolovat, jestli ho u toho nikdo neslyší. Protože potom už by šlo o veřejnou produkci.  Takže když chceme provozovat takovéto domácí pískání, měli bychom u toho být doma v rádně zvukově izolovaném byte. A pokud už si musíme pískat i na ulici, je třeba se před tím rozhlídnout, zda není nikdo ve vašem  doslechu. Je taky třeba vzít v potaz, že váš akční radius je ovlivněnej silou větru. Čím větší vítr, tím dál jste slyšet. A také nesmíme zapomínat, že i když nás slyší někdo opravdu potichu, ba skoro neslyšně, jde o podprahový sdělení. A podprahová reklama je, jak víme, zakázaná. Čili za dvojnásobnou pokutu.

U zpívání ve sprše jde o případ poněkud složitější. Na první pohled se zdá, že zde o žádnou veřejnou produkci nejde – leda byste se sprchovali se spolupachatelem či spolupachatelkou.

Ale nenechte se mýlit. I když se sprchujete sami, jde o produkci veřejnou. Vždyť přece vodovodní potrubí je známej vodič zvuku. Copak zapomínáte na všechny ty sousedy, co na vás spiklenecky pomrkávali den poté, co jste s přítelkyní strávili vášnivou chvilku ve sprše? Stejně dobře jste slyšet i když si ve sprše zpíváte. A pokud potom nikdo nepomrkává, neznamená to, že vás neslyšel, ale jen to, že do superstar byste se radši hlásit neměl.

Každopádně je bez diskuze, že zpívání ve sprše, je produkcí veřejnou. A vzhledem k tomu, že ona produkce je šířena vodovodním potrubím, hrozí vám i paragraf za provozování rozhlasu bez licence.

A co se táboráků týče, tam snad není o čem se bavit. Protože jestli trávíte večery tím, že zpíváte u táboráku dočista sami, něco ve vašem životě je opravdu špatně.

Ano, samozřejmě. Namítáte, že táborák není výdělečná akce. Jenže i to je sporný. To že se někde neplatí vstupný, přece ještě neznamená, že nejde o akci výdělečnou. Na městskejch akcích se často taky vstupný neplatí. Ale stánky s pivem už se postarají o patřičnej obrat. Stejně tak je tomu i u táboráků, jen s tím rozdílem, že tam se neplatí penězi.

Ptáte se, o čem to sakra mluvím? Ale no tak, jen si to představte. Je vlahá letní noc, fernet teče proudem, oheň plane a vy ten večer jedete už počtrtý Sbírku zvadlejch růží. Mezi slečnama není jediná, kterou byste si nezískal svým podmanivým hlasem. Ale až si jednu z nich odvedete do stanu, neměli byste zapomínat na autora písně. Respektive na jeho zákonnýho zástupce. Deset procent z tržby je deset procent z tržby. Takže hezky devět čísel s váma a jedno s úředníkem SOZA. No ne? No jo!

A když se tlupa dětí rozhodne, že svejm maminkám a tatínkům zazpívaj pár lidovek, je to přece úplně to samý. Vždyť, co k takový akci potřebujete? Louku, kde se bude konat, pár krojů a hromadu lidovejch písniček.

Půjčení krojů – tisíc korun.

Pronájem louky – za babku.

Radost, jakou budou mít rodiče z lidovky, co jim zazpíváte – k nezaplacení.

Ano, přesně tak – k nezaplacení. Což jinejma slovama značí fakt velkej obnos.

Ještě aby ne. Vy rodičům zazpíváte lidovku, oni vás pak budou mít radši. Budou na vás hodnější. Budete mít lepší rodinný zázemí. Takže budete rádi doma a nebudete se poflakovat po sídlišti s pochybnejma existencema. Pravděpodobně díky tomu v pubertě nezačnete brát drogy. Něco z vás bude. Někam to dotáhnete. Nejspíš z vás bude miliardář.

A teď mi řekněte, že firma zastupující autora písně, co tohle všechno zapříčinila, si nezaslouží nějakej ten milionek!

Takže buďte tak hodný, až u vás příště o velikonocích  zabuší houf dětí a začne zpívat koledy, vezměte telefon a volejte SOZU. Třeba tak konečně zabráníme krizi hudebního průmyslu. To vám poradí každej xindl.

Xindl X

Další články najdete zde