Jednotlivé díly přiblíží tuto oblíbenou scénu, jejíž tvorba inovativně ovlivnila české divadelnictví. Součástí seriálu jsou dochované ukázky z inscenací. Vysílání doplní vybrané záznamy divadelních inscenací i televizních pořadů, ve kterých členové Ypsilonky účinkovali. Předzvěstí cyklu byl v úvodu sezony začátkem září přímý přenos inscenace Praha stověžatá, který sledovalo 62 tisíc diváků.

V Ypsilonce se připravují dvě nové představení 

Podle mluvčí Ypsilonky Anety Filipové se v těchto dnech připravují dvě nové inscenace, které budou mít premiéry v prosinci a v lednu. "První bude autorská hra Jana Večeři Deník aneb Ropuchant je v pohodě; na malé scéně se objeví 19. prosince. Následovat budou 12. a 15. ledna premiéry scénického tvaru Variété Freda A. aneb Chytání větru s podtitulem Jevištní parafráze neboli rozprava a poněkud fraškovité a vaudevillové činění kolem dokola. V režii Jana Schmida odhalí nově objevené informace a souvislosti ze života fenomenálního tanečníka, zpěváka a filmového herce Freda Astaira, jehož židovský dědeček žil v Praze na Josefově a jmenoval se Austerlitz," uvedla mluvčí.

Hra diváky „přenese" do Ameriky 

To přivedlo autora Jana Schmida na myšlenku položit si otázku a rovnou se pokoušet hledat na ni divadelním způsobem odpověď. Zda i Fred, který se už narodil v Omaze ve Spojených státech, tedy byl Američan, si tyto souvislosti uvědomoval.

„Informace objevené v Praze nás donutí alespoň klouzavým retrospektivním způsobem navštěvovat Ameriku a pokoušet se o nalézání nových souvislostí. Nebude to v pravém smyslu divadelní hra, ale text jsem napsal jako dramatický koncept situací a materiálů coby základ improvizovaného uskutečňování této látky pro naše rozhýbané tanečně hudební jeviště. Je v něčem podobné tehdejšímu zábavnému americkému divadlu, jež se pohybovalo mezi vaudevillem, revuí a varieté," komentoval to Schmid.

Astera si zahraje Onder 

Zároveň se trochu "opře" o inspiraci z filmové tvorby, kde tanec kraloval, zejména když Fred tančil s Ginger Rogersovou. Na Freda Astaira si v inscenaci zahraje a veškerou choreografii vytvoří dvojnásobný vítěz televizní soutěže StarDance Jan Onder.

Čtěte také: Program ČT art zůstane zaměřený na českou kulturu