„Česká republika se pomalu zabydluje na mapách stand-up comedy tour velkých světových hvězd," řekl Oždian. Připomněl, že v Česku v uplynulých letech vystoupili například irský komik Dylan Morran, Brit Jimmy Carr nebo bavič mexicko-amerického původu James CK.

Fanoušci žánru mají své oblíbence „naposlouchané"

Celovečerní představení se odehrávají bez překladu, podle Oždiana to českému publiku nevadí. „Angličtina je dnes už pro mladou a střední generaci běžná. Takže se dá říct, že jsou představení, kde české publikum tvoří i většinu," uvedl.

Fanoušci žánru stand-up comedy navíc své oblíbence často mají „naposlouchané". „Hodně využívají internet a sledují vystoupení velkých hvězd na YouTube i jinde a tam samozřejmě v originálním znění," podotkl Oždian.

Carr si rýpl do Zemana 

Bývá pravidlem, že světově známí komici do svých vystoupení přidávají vtipy, které se týkají země, kde právě hrají. Carr například letos v dubnu pochválil krásy Prahy a rýpl si do českého prezidenta.

„Máte skutečně nádherné město. Odměna za to, že jste nebojovali s nacisty. Můžete tu teď hostit naše ožralé turisty. Naštěstí jsou teda pořád střízlivější než váš prezident," řekl ve vyprodaném pražském Kongresovém centru.

U Izzarda je specifikem politická angažovanost 

Podle Oždiana podobné drobné poznámky místní publikum vždy přijímá bouřlivě. Většinou jde o vlastní nápady bavičů, někdy se ale radí s promotérským týmem. 0132Nechtěl bych se mýlit, ale myslím, že Eddie Izzard nám pár svých komentářů ´o nás - pro nás´ předvede," odhadl.

Každý z úspěšných stand-up komiků nabízí fanouškům určitá specifika. U Izzarda je to mimo jiné politická angažovanost. „Není tajemstvím, že byl proti vystoupení Británie z EU. A tak i v jeho výstupech se těchto témat dotýká," řekl Oždian.

Žánru se v ČR věnuje Pavlásek nebo Kočičková

Izzard, který podporuje britskou Labouristickou stranu, se dokonce nechal slyšet, že v roce 2020 by chtěl kandidovat na starostu Londýna. Na první pohled se Izzard liší také vizáží. Často totiž vystupuje v dámských šatech, botách, případně kombinaci pánského a dámského oblečení.

Žánru stand-up comedy, který staví na zábavných, často kousavě ironických monolozích, se v České republice věnují například Ester Kočičková, Iva Pazderková nebo Lukáš Pavlásek. Letos na začátku listopadu se v Praze konal první ročník mezinárodního festivalu stand-up comedy.

Čtěte také: Pražský výběr vystoupí na největším koncertu ve své historii