Nechybí slavnostně prostřený stůl v jídelně, vánoční stromeček, ani ukázka dárků, které pod ním mohli dospělí i děti na počátku minulého století v podobných šlechtických rodinách najít.

Tradiční vánoční akce

Prohlídky, které se už staly tradiční vánoční akcí, přilákaly ve středu na Rohozec desítky návštěvníků, seniorů, ale i rodiny s malými dětmi. „Jsme z Turnova a vypravili jsme se sem z města pěšky, abychom si trochu protáhli nohy, nemůžeme přeci jen sedět u televize," řekli starší manželé. Turisté si mohou teď na konci roku zámek prohlédnout denně až do 1. ledna. Prohlídky začínají od 10:00 do 14:00 v každou celou hodinu. Jinak i mimo sezonu je zámek přístupný, po předchozím objednání pro skupiny nejméně deseti lidí.

Zámek Hrubý Rohozec zve návštěvníky i o Vánocích.

Každý rok připravují na zámku pro vánoční prohlídky něco nového, loni to byl třeba nově zrestaurovaný pokoj v orientálním stylu. „Letos jsme si mysleli, že návštěvníkům představíme v nové, opravené a zrestaurované podobě biliardový sál, kde byla po zestátnění zámku zamalována původní historická výmalba z 19. století," řekl dnes ČTK Vladimír Tregl z Národního památkového ústavu v Liberci. Plány ale nevyšly.

Biliardový sál až v létě

Sál byl přitom na podzim ještě před ukončením návštěvnické sezony pro návštěvníky uzavřen. „Mysleli jsme, že práce se stihnou do Vánoc, aby mohl být sál zařazen do prohlídky. Restaurátoři ale objevili na stropě trhliny a bylo třeba vyjádření statika, což práce pozdrželo," vysvětlil Tregl. Obnovený sál tak bude podle něj novinkou pro návštěvníky v letní turistické sezoně 2013.

Zámek Hrubý Rohozec je zajímavý tím, že v něm lze najít nejen nábytek, ale i stavební pozůstatky všech slohů – má středověkou věž a vstupní portál, renesanční arkády v nádvoří, barokně zdobenou kapli či novogotickou výmalbu v jídelně. K nejstarším kusům nábytku patří židle či truhla ze 16. století, které zdobí zámecké chodby. V posledních letech se zámek postupně vrací do podoby, jakou měl za posledních majitelů – hrabat Des Fours-Walderode.

Co nejautentičtější podoba

Cenný nábytek, léta ukrytý v depozitářích, obrazy i předměty z každodenního života vracejí památkáři postupně na místa, kde stály ještě ve 30. letech minulého století. Obnova interiérů podle historických fotografií bude trvat ještě několik let. Snahy památkářů by jistě předposlední majitel – hrabě Mikuláš Vladimír ocenil, sám byl totiž vystudovaným historikem a většinu života zasvětil historii vlastního rodu. Zámek, který jeho rod vlastnil více než 300 let, se snažil zachovat v co nejautentičtější podobě.