Herci, muzikanti i spisovatelé jsou mezi letošními osobnostmi, které se podle Miloše Zemana zasloužily o stát v oblasti kultury. Vedle Michala Davida a Jiřího Krampola, vůči nimž se zvedla vlna kritiky, tu najdeme pár nezpochybnitelných jmen.

Dokumentární film Uzamčený svět
Uzamčený svět a Volný pokoj. Festival dokumentárních filmů Ji.hlava zná vítěze

Medaili za zásluhy získal především Vadim Petrov, jeden z důležitých hudebních skladatelů a pedagogů minulého století. Stejného ocenění se dočkal také historik Michal Macháček. Ten proslul loni vydaným životopisem Gustáva Husáka, který se stal jednou z knižních senzací roku. Macháček, ročník 1986, se stal jedním z nejmladších oceněných, pokud nepočítáme sportovce.

Pochybnosti

Další jména však již většinou vzbuzují pochyby u větší či menší části odborníků. Platí to zejména pro spisovatelku Lenku Procházkovou, dceru slavného Jana Procházky a jednu ze signatářek Charty 77. Ta se v posledních letech zapsala do povědomí především bojem proti církevním restitucím a také kvůli silně proruským názorům.

K nominaci Karla Sýse se nesouhlasně vyjádřila celá řada odborníků včetně šéfredaktora rozhlasové stanice Vltava Petra Fischera: „Pan Sýs byl básníkem strany a za to také dostal zasloužilého umělce. Má právo na své názory, ale kontinuita s minulou společností není správná. V preambuli Ústavy jsme si slíbili, že budujeme svobodné a demokratické společenství, a pan Sýs se na tom žádným zásadním způsobem nepodílel,“ prohlásil Fischer.

Vlastimil Vondruška.
Je to tu. Vychází poslední díl Husitské epopeje