V posledních letech s rozhlasem spolupracoval externě a i přes zdravotní potíže připravoval jeden pořad týdně. Poslední rozloučení bude podle informací ČTK v pátek v Jasenné u Vizovic, kde se v roce 1938 hudebník narodil.

„Je to těžká ztráta. Smrt Jana Rokyty nás zasáhla," řekl dnes šéfredaktor vysílání ostravského studia Českého rozhlasu. V posledních letech Rokyta, který bojoval s cukrovkou, s rádiem spolupracoval externě. Tvořil jeden pořad týdně. Čtyřikrát do roka pak připravoval a moderoval koncerty muzik, které pak rozhlas vysílal.

S rozhlasem začal spolupracovat v roce 1953 a během let se z něj stala výrazná osobnost našeho folkloru. „Další taková hudební a folklorní osobnost u nás už není. Mnozí dnes tuto ztrátu asi ani nedokážou docenit," uvedl Piskala. Podle něj byl Rokyta chodící encyklopedie znalostí. „Co měl v hlavě bohužel odešlo s ním. Jasné, ale je, že nebýt Rokyty, folklor v regionu by dnes nebyl na takové úrovni. Rokyta byl pojem. Kapely cepoval k dokonalosti. Každá muzika si u něj chtěla zahrát," řekl.

Myšlenky Rokyty ale podle Piskaly do zapomnění neupadnou. Své vědomosti a zkušenosti totiž předával dál. „V rozhlase máme kolegy, kteří se folkloru věnují dál. Navíc vědomosti předával i synům. Jan Rokyta mladší už dokonce pro Český rozhlas některé pořady připravuje," vysvětlil.

Rokyta se narodil 16. dubna 1938 v Jasenné u Vizovic. Patřil mezi zakládající členy cimbálové muziky Technik, jíž byl také po celou dobu uměleckým vedoucím. V letech 1970 až 1980 působil v souboru Pražských madrigalistů, odkud přešel do Ostravy, kde se stal hudebním redaktorem Československého a později Českého rozhlasu.

Podílel se taktéž na přípravě mnoha hudebních festivalů – Rožnovské slavnosti, Mezinárodní folklórní festival ve Strážnici, Hudecké dny Slávka Volavého nebo Festival hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti. Hrál na cimbál, režíroval a také vyhledával nové talenty lidové písně.