Informaci sdílel na svém twitteru jeho nakladatel Alfred Knopf. 

Peter Mayle pocházel z jihoanglického města Brighton. Do Francie přesídlil v roce 1987 s plánem napsat zde román. Jeho stěhování zaznamenala kniha Rok v Provence, která byla vydána v roce 1989 a ihned se stala světovým bestsellerem a získala řadu ocenění.

Postupně následovaly další úspěšné knihy, které byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, česky vyšly např. Navždy Provence, Hotel Pastis, Psí život, Znovu Provence, Podfuk jako víno, Dobrý ročník, Francouzské hodokvasy, Tajnosti francouzského pekaře a Podfuk na Korsice.

Kniha Rok v Provenci se stala předlohou pro televizní seriál, román Dobrý ročník pro romantickou filmovou komedii. Své hold spisovateli vyjádřil i jeho přítel režisér Ridley Scott, který film Dobrý ročník natáčel. Hlavní roli si zde zahráli Russell Crowe a Marion Cotillard.

"Peter uměl úžasně a humorně zachytit onu soutěživost mezi francouzštinou a angličtinou,“ řekl serveru BBC. "Brilantně dokázal zachytit i "ticho" v Provence, což je úžasné. Jeho levandulovou vůni a přírodu. Všechno, co napsal, jste mohli skutečně cítit. Už jen jeho první kniha byla bestseller, to bylo typické," dodal. 

Rok v Provenci vyvolal takovou vlnu popularity a s ní související ztrátu soukromí, že Mayle musel Francii na přechodnou dobu opustit. Do Provence se však vrátil, avšak jeho přesnou adresu znali jen jeho nejbližší sousedé. 

Od roku 2002 byl nositelem řádu Rytíře Čestné legie, jehož udělením francouzská vláda ocenila Mayleho přínos pro kulturu a Francii.