"Dnes v odpoledních hodinách zemřel náš pedagog, významný dokumentarista a myslitel, profesor Karel Vachek," uvedla Slováková. O Vachkově úmrtí informuje škola také na svých facebookových stránkách.

Vachek vystudoval FAMU a už absolventským filmem Moravská Hellas (1963) se k publiku dostával kvůli své nonkonformnosti obtížně.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek
Větší empatii a jasno pro kulturu! Zaorálkovi píší rozzlobení producenti

Snímek získal tehdy dvě hlavní ceny v Oberhausenu a Čestné uznání na karlovarském festivalu, než ho zakázal tehdejší prezident Antonín Novotný. V roce 1968 pak Vachek natočil snímek Spřízněni volbou o zákulisí volby generála Ludvíka Svobody prezidentem ČSSR.

K filmu se vrátil až po revoluci v roce 1989, o rok později získal prestižní ocenění Berlinale Kamera. V roce 2015 získal zlatou medaili Akademie múzických umění (AMU), což je nejvyšší ocenění, které škola uděluje významným českým i zahraničním osobnostem, které na akademii pedagogicky působili. Za FAMU ji dostali například režiséři Jan Švankmajer, Věra Chytilová či Ivan Passer.

Britský spisovatel John Le Carré při návštěvě Berlínského filmového festivalu v únoru 2016
Zemřel spisovatel John Le Carré. Klasikovi špionážního románu bylo 89 let

Významná je i jeho pedagogická práce, která se promítla do tvorby předních dokumentaristů mladší generace. Například Filipa Remundy, Víta Klusáka, Theodory Remundové a Martina Marečka. Přitom Vachek tvrdil, že jeho filmy jsou všechny stejné, o tomtéž, a že žádné žáky nemá.