„Až do Vánoc se těšila dobrému zdraví, pak ale dostala zánět průdušek. Přesto jsme stále doufali, že se uzdraví. V neděli večer bohužel utrpěla mrtvici a od té doby již nenabyla vědomí,“ řekl britskému listu The Guardian její syn Robin.  

Populární spisovatelku označil za „obdivuhodnou ženu, která vyznávala alternativní způsob života a ovlivnila životy mnoha lidí několika generací“. A to nejen prostřednictvím své tvorby, ale i svou osobností. Doplnil také, že jeho matka by pravděpodobně ocenila, kdyby o ní řekl, že byla bohémkou.

„Rosamunde Pilcherová byla průkopnicí. Stala se totiž první spisovatelkou, která dostala rodinné ságou mezi širokou veřejnost. Stránky jejich románů zaplnila rodinná tajemství a lži. Navždy změnila tvář romantické fikce,“ uvedla další z autorek románů pro ženy Katie Fforde.  

Přínos díla pro cestovní ruch

Rosamunde Pilcherová dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější autorky románů pro ženy. První krátkou povídku publikovala v osmnácti letech, až do roku 1955 ale používala pseudonym Jana Frazer. Jejím nejznámějším dílem je román Hledači mušlí (The Shell Seekers) z roku 1988, kterého se po celém světě prodalo přes pět milionů výtisků.

Romány Pilcherové jsou díky desítkám televizních adaptací televizní stanice ZDF velmi populární v Německu. V roce 2002 obdržela společně s programovým ředitelem ZDF ocenění British Tourism Award za přínos jejího díla pro turistický ruch.

Aktivní spisovatelskou kariéru ukončila matka čtyř dětí, která mezi lety 1943 až 1946 pracovala pro armádu, již v roce 2000. O dva roky později jí byl královnou Alžbětou II. udělen Řád britského impéria.