Spirituál kvintet koncertuje už 56 sezon, takže na jeho hudbě vyrostlo několik generací posluchačů. Patří k české hudební scéně stejně neodmyslitelně jako stálice typu Karla Gotta a Heleny Vondráčkové.

Skeptik by se mohl obávat, že po tolika letech na soubor dolehne únava nebo že se z jeho písniček vytratí někdejší kouzlo a energie. Bylo sázkou do loterie, zda publikum nebude v současné sestavě Spirituál kvintetu postrádat snadno zapamatovatelné hlasy bratří Jana a Františka Nedvědových a Ireny Budweiserové nebo zesnulé charismatické osobnosti Karla Zicha a Oldřicha Ortinského.

SOUBOR, KTERÝ ZPÍVÁ A HRAJE UŽ 56 LET

Naštěstí už první tóny v rudoltické zámecké kapli potvrdily, že Spirituál kvintet je nestárnoucí značka kvality.

Perfektně zafungovalo sakrální prostředí, dramaturgie i průvodní slovo. Soubor představil jeho umělecký vedoucí Jiří Tichota, který zakládal Spirituál kvintet v roce 1960 jako vysokoškolák a stojí v jeho čele už celých 56 let.

„Za těch 56 sezon jsme sjezdili tolik měst, že dnes už je opravdu těžké najít místo, kde jsme ještě nikdy nehráli. Jedním z takových míst jsou právě Slezské Rudoltice. Dnes před vás přicházíme v sestavě, ve které jezdíme už šestým rokem a s repertoárem, ve kterém jsou zastoupeny jak starobylé písničky z úplných počátků, tak písničky, které vznikly v současnosti," představil Spirituál kvintet Jiří Tichota, kterého zaskočilo, že se do Slezských Rudoltic jezdí také přes Polsko.

PRVNÍ NAHRÁVKA BYLA ZELENÉ PLÁNĚ

V první polovině koncertu se každý ze současných členů Spirituál kvintetu představil písničkou, kterou si sám vybral, a uvedl se, aby si publikum zažilo i méně známé tváře.

Posluchačům bylo jasné, že mají před sebou nejen nostalgický kus hudební historie, ale především soubor špičkových muzikantů, kterým to šlape dohromady stejně spolehlivě jako když Spirtituál kvintet před lety stál na jednom pódiu s Petem Seegerem.

Jiří Tichota představil první rozhlasovou nahrávku z roku 1960, když soubor začínal ještě jako mužské kvarteto.

„Určitě tu písničku znáte, přestože se ta nahrávka po čase někam vytratila. Přezpívali to mnozí jiní, takže dnes už nikdo netuší, že je to písnička z repertoáru původního Spirituál kvintetu," prozradil Jiří Tichota, než Spirituál kvintet spustil Zelené pláně.

Posluchačům naskakovala husí kůže při prvních taktech písně o pláni, kde zem duní kopyty stád, čpí tam pot koní a voní tymián. Ukázalo se, že je nejvyšší čas zařadit něco, co si může zazpívat i publikum.

ZAZPÍVALO SI TAKÉ PUBLIKUM

„Řekli jsme si, že dnes budeme vzpomínat na kolegy, kteří s námi kdysi začínali, na ty, kteří přicházeli a odcházeli, i na ty, kteří nás už poslouchají z hůry. Není možné vzpomínat bez písniček, které byly u toho. Pár jsme jich nacvičili, ale přiznám se, že moc se nám do toho nechtělo. Nemáme rádi, když se pořád dokola zpívá písnička, která měla kdysi dávno úspěch, ale kupodivu jsme zjistili, že je pořád máme rádi. Zvlášť když jsme zažili příjemné překvapení, že si je v sále zpívali s námi. Některé gospely a spirituály byly napsané jen proto, aby se publikum připojilo, takže už tušíte, co vás čeká. Písničky, které provázely naši historii, zazpíváme bez průvodního slova, protože k nim staří říct jen: přidejte se," uvedl další část koncertu Jiří Tichota.

JEDNOU BUDEM DÁL

Před koncem ještě Tichota zavzpomínal na události, kterými se Spirituál kvintet zapsal nejen do zpěvníků, ale i do učebnic dějepisu.

Při sametově revolučních událostech zpívala píseň Jednou budem dál zaplněná náměstí a přidali se k ní i prezidenti Václav Havel a G. H. W. Bush. V té době při zpěvu všichni cítili, že začíná něco nového. Přestože pro Spirituál kvintet už není aktuální a obvykle ji nehraje, ve Slezských Rudolticích udělal výjimku.

Zámeckou kapli ve Slezských Rudolticích se podařilo zrekonstruovat a oživit pořádáním kulturních akcí až letos, takže se zrodilo něco nového a slova „Jednou budem dál" zde dávají smysl.

Při loučení Jiří Tichota poděkoval nejen skvělému publiku, ale hlavně organizátorům za odvahu uspořádat takový koncert na Osoblažsku.