Ukázalo se, že dnes dvaadvacetiletý Plzeňan je systematický sběratel a badatel. Podařilo se mu shromáždit množství předmětů spojených s cukrářstvím i historických fotografií, dokumentů a receptů. „Nakonec jsme se domluvili na společné výstavě,“ říká vedoucí Národopisného muzea Michal Chmelenský.

„Opravdu jsem chodil na návštěvy k lidem, jejichž předkové nebo ještě oni sami provozovali cukrárny, a snažil se je uprosit, zda by se mnou nezavzpomínali, jak to tenkrát v cukrárnách chodilo, a zda by mi neposkytli pomůcky, které se kdysi při výrobě sladkostí používaly, a nepodělili se se mnou o staré recepty,“ říká Vladimír.

Jak velkou sbírku se mu podařilo shromáždit, mohou až do 5. května vidět návštěvníci Národopisného muzea Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni na výstavě Život je sladký aneb Cukráři jedou, perníky vezou. Je to vůbec první výstava, která se věnuje historii cukrářství v regionu.

Sám Vladimír prozradil, že ač je zaměstnán v cukrárně v Globusu, rád připravuje podle starých receptur zákusky či dorty na oslavy své rodiny. „Dnes se peče jen pomocí prášků. To se mi vůbec nelíbí. Mám rád staré poctivé receptury, v nichž se používají krémy, které se vaří ze žloutků,“ prozrazuje mladý cukrář.